Letošní léto v Evropě bylo nejteplejší v historii měření, píše evropská výzkumná služba Copernicus

Evropa má za sebou nejteplejší léto i srpen v dějinách měření. Předchozí letní rekord byl přitom starý pouze jeden rok. Vyplývá to z nové zprávy výzkumného programu Copernicus Evropské unie, která je založená na měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic po celém světě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cukrová řepa, kterou ve Francii zničily vysoké teploty

Cukrová řepa, kterou ve Francii zničily vysoké teploty | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Průměrná teplota během léta od června do konce srpna překonala loňský rekord o 0,4 stupně Celsia. Vědci v Evropě zaznamenali také nejteplejší srpen v dějinách. Tento měsíc překonal nezvykle teplý srpen z roku 2018 o 0,8 stupně Celsia. Nadprůměrné teploty prožil zejména jihozápad a východ kontinentu.

Zatímco na většině území západní Evropy bylo horko a sucho, velká část Skandinávie, oblasti střední a jihovýchodní Evropy, Řecka i západního Turecka zažívaly během léta převážně nadprůměrnou vlhkost.

August #Temperature highlights from #CopernicusClimate Change Service:

Last month was:
🌡Globally 0.3°C warmer than 1991-2020 average
🌡Joint 3rd warmest August on record
🌡For Europe the highest on record for August & summer (June-August) as a whole

👉bit.ly/3Bl1A8E

10:52 – 08. 09. 2022

98 151

„Intenzivní série vln veder v Evropě spojená s neobvykle suchým počasím vedla k extrémnímu létu s teplotními rekordy, suchem a požáry v mnoha částech Evropy, což různými způsoby ovlivnilo společnost i přírodu,“ uvedla Freja Vamborgová, vedoucí vědecká pracovnice služby Copernicus Climate Change Service.

Vědci z programu Copernicus zároveň upozornili, že silné vlny veder se letos prohnaly také Čínou a jedno ze svých nejteplejších let má za sebou také Severní Amerika.

Štěpán Sedláček, hav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme