Drony proti tornádům. Bezpilotní letouny dokáží před větrným vírem varovat s hodinovým předstihem

Spojené státy ročně zasáhne více než 1200 tornád, která ničí majetek i lidské životy. Meteorologové teď proti nim chtějí nasadit novou zbraň: bezpilotní letouny.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tornádo (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Přicházejí nečekaně rychle, spolu s bouřemi. Náhle se vytvoří rychle rotující větrný vír, který pak zničí vše, co mu přijde do cesty.

Tornádům americké televize zejména na středozápadu a jihu USA věnují speciální vysílání. Přes Spojené státy se ročně přežene přes 1200 tornád, umírají kvůli nim desítky lidí. Klíčové je dostat včas varování.

Mimořádný stav pokračuje. Tornáda a záplavy v Americe si vyžádaly již 14 životů

Číst článek

 Američtí vědci, teď doufají, že lidi před tornády pomůžou ochránit drony. Budou sloužit především k předpovídání. V současnosti meteorologové dokážou varovat před tornádem zhruba 14 minut dopředu. Kelvin Droegemeier z Oklahomské státní univerzity doufá, že by s pomocí dronů mohli předvídat bouře a tornáda i více než s hodinovým předstihem.

Klíčové tři kilometry

„Jsme dobří ve sledování bouří ze země i z velkých výšek pomocí satelitů. Ale klíčové jsou první dva, tři kilometry a tady přicházejí na řadu drony. Čím víc dat z pozorování nasbíráme, o to lepší budou naše modely i výsledná předpověď," říká.

Vědci zatím zjišťují, který dron si nejlépe poradí s náročnými povětrnostními podmínkami. Odborníci testují kvadrokoptéry i bezpilotní letouny s křídly. Výzkum provádějí v Oklahomě, která leží v pásu přezdívaném jako Tornado Alley a o bouře, které můžou drony zkoumat, tam rozhodně není nouze.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme