Místo lásky našel ústecký učitel na prvního máje zlatý poklad. Na dva dny je vystavený v teplickém muzeu

Jedinečný nález z pravěku je ode dneška jen na dva dny k vidění v teplickém muzeu. Zlatý a bronzový poklad našel místo lásky na prvního máje ústecký učitel u Libochovan na Litoměřicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato-bronzový poklad z Litoměřicka | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Poklad našel při procházce se psem, když si vyšel na Tříkřížový vrch. Tento nález našel na rozorané cestě asi od lesní zvěře. Sekerky se prostě přehlédnout nedají, jedná se celkem o velký bronzový předmět,“ popsal okolnosti nálezu archeolog Jindřich Šteffl.

„Přinesl všechny tři sekerky, část náramků, trubičku a všechny zlaté záušnice. My jsme se tam pak ještě vydali, udělali jsme průzkum a našli jsme ještě spoustu bronzových fragmentů,“ doplnil Šteffl.

Podobné nálezy musíme podle zákona odevzdat do muzea. A čeká nás za to odměna, stejně jako ústeckého učitele.

Archeolog Jindřich Šteffl ukazuje jednotlivé části nálezu. Zlato-bronzový poklad našel učitel u Libochovan na Litoměřicku | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Její výše se řídí zákonem a vyplácí ji kraj. Dostane cenu drahých kovů a deset procent z kulturní hodnoty zbytku pokladu.

Podle vedoucího krajského odboru kultury Radka Spály půjde o desetitisíce:

„Jedná se o 17 až 18karátové zlato. K tomu ještě přináleží hodnota bronzových sekyrek a dalších předmětů z bronzu. Samozřejmě je tam potřeba zhodnotit vlastní unikátnost toho nálezu, protože takový kombinovaný nález není častý.“

Čtyři tisíce let staré sekerky a zlaté kroužky do vlasů můžete v kryptě teplického muzea vidět od dnešního poledne do nedělního odpoledne.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme