Před 20 lety v somálském Mogadišu povstalci sestřelili dva vrtulníky Black Hawk

Černý jestřáb sestřelen - tak se jmenuje film režiséra Ridleyho Scotta z roku 2001. Pojednává o incidentu, který se odehrál přesně před 20 lety v somálském hlavním městě Mogadišu. Povstalci tam tehdy sestřelili dva americké vrtulníky typu Black Hawk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok v somálském Mogadišu | Zdroj: ČTK

3. říjen 1993 byl tehdy pro americkou armádu nejhorším dnem od války ve Vietnamu.

V Mogadišu ztratila 18 lidí, tělo jednoho vojáka povstalci zohavili a vláčeli městem.

Útok se stal jedním ze symbolů anarchie, jaká v Somálsku vypukla po svržení diktátora Muhammada Siáda Barrého v lednu 1991.

Spojené státy rok po útoku stáhly své vojáky z mírové mise OSN v Somálsku. Mise se nejprve jmenovala Obnovená naděje, poté Pokračující naděje. Skončila však v roce 1995 neúspěchem.


Podle některých zdrojů tehdy financoval somálské povstalce radikál Usáma bin Ládin. Ztrátu podobného rozsahu utrpěli Američané až během druhé bitvy o iráckou Fallúdžu koncem roku 2004.

V současné době má Somálsko už rok prezidenta i vládu, kterou podporuje OSN a mírové síly Africké unie, ale islámští radikálové z hnutí Šabáb jsou stále aktivní. Svědčí o tom nedávný útok na nákupní centrum v keňském Nairobi.


Mogadišu

Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme