Před 25 lety popravili rumunského diktátora Ceausesca i jeho manželku

Rumunsko se před 25 lety krvavým způsobem vypořádalo s komunistickým prezidentem Nicolaem Ceausescem. Po krátkém procesu zastřelili diktátora i jeho ženu Elenu vojáci na základně Targovište. Definitivně tak skončila prosincová revoluce, během které zemřely stovky lidí. Rumunská společnost se ale dodnes neshoduje v tom, jestli byl rozsudek smrti pro Ceausesca spravedlivý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diktátor Ceauşescu se ženou na archívní fotografii

Diktátor Ceauşescu se ženou na archívní fotografii | Foto: Robert Mikoláš, repro

To, že byli Nicolae a Elena Ceausescovi shledáni vinnými mimo jiné z genocidy 60 tisíc lidí a ze zhroucení hospodářství státu, Rumuni zjistili z krátkého hlášení v televizi a rozhlasu.

Vzápětí se dozvěděli rozsudek a také informaci, že byl okamžitě vykonán. Později se objevily záběry z procesu, které ukazovaly i to, jak vojáci svázali Ceausescovým ruce. Samotnou popravu kameraman nestihl natočit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 25 lety byli popraveni Nicolae a Elena Ceausescovi. Jak tuto událost hodnotí Rumuni dnes, zjišťoval zvláštní zpravodaj Pavel Novák

„Viděli jsme to v televizi na Boží hod vánoční. V tu chvíli jsme byli šťastní, že jsme se zbavili diktátora,“ vzpomíná paní Constanza z Temešváru.

Popravu Ceausescových vnímala jako spravedlivou odplatu za léta hladu a strachu, ve kterém její rodina žila.

Pan Gabriel říká, že Ceausesca nechali zabít jeho vlastní lidé, protože se báli, aby nezvrátil už předem připravený scénář převzetí moci. Podle něj jen jedni komunisté vystřídali jiné.

Okamžik, kdy se o popravě Ceausescových dozvěděl, si dobře vybavuje také profesor Sorin Paliga, který na bukurešťské univerzitě učí češtinu:

Rozporuplné pocity

„Pokud si pamatuji, alespoň pro mě to byly takové dost komplikované pocity klidu i neklidu – že to není normální, aby byl Ceausesco zabit takovým způsobem. Jeho poprava zkrátka nebyla z právnického hlediska normální. Na druhou stranu, jak říkala tehdy Margaret Thatcherová, ve výjimečných podmínkách jsou výjimečné následky.“

Ceausesca chytili vojáci už 22. prosince. Soud s ním a s vicepremiérkou Elenou Ceausescovou se ale konal až o tři dny později. Dekret o vytvoření speciálního vojenského tribunálu podepsal předseda Rady fronty národní spásy Ion Iliescu.

Alexandru Mironov, který byl Iliescovým tiskovým mluvčím v době, kdy tento lídr nové garnitury rumunských komunistů plnil funkci prezidenta, obhajuje postup tehdejšího šéfa revoluční rady.

Rumunská revoluce 1989 - tanky a milice na třídě Magheru v Bukurešti | Foto: Romanian Communism Online Photo Collection

„Poprava byla připravená, ale Iliescu je nechtěl nechat zabít. Na ulicích ovšem umírali lidé – hlavně mladí – a bylo nutné něco udělat,“ vysvětluje.

„Samozřejmě že soud neměl parametry spravedlivého procesu, ale soud to byl. Oni byli obvinění, odsouzení a popravení. Vojáci na základně, kde se soud konal, byli na Ceausescovy tak rozezlení, že do nich vyprázdnili celé zásobníky,“ dodává Mironov.

„Mnoho komunistů nechalo popravit dva komunisty,“ hodnotí odstranění Ceausescových Traian Orbán, ředitel Muzea revoluce v Temešváru. Podle něj se měl tehdy zorganizovat proces proti špičkám komunistické strany, to ale nikdo z nově nastupující vládnoucí garnitury nechtěl.

Podle Orbána nezáleží na tom, kdy Ceausesca popravili, ale je nutné zjistit, kdo je zodpovědný za 1100 mrtvých a přes 3000 zraněných z revolučních a porevolučních dnů. 25 let od popravy jednoho komunistického prezidenta zůstává tato otázka v Rumunsku stále bez odpovědi.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme