Před 45 lety českoslovenští politici kapitulovali a podepsali moskevský protokol

Před 45 let se Dubček a další českoslovenští politici podrobili v Moskvě nátlaku sovětského vůdce Brežněva. Podpisem tzv. moskevského protokolu 26. srpna 1968 začala normalizace, kterou smetl až listopad 1989.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexander Dubček v roce 1968

Alexander Dubček v roce 1968 | Foto: Česká televize

Lidé s napětím očekávali výsledky československo-sovětských jednání v Moskvě. Dosavadní zprávy o nich byly jen velmi nejasné, návrat československých politiků se stále odkládal.

„Další zpráva z Moskvy: podle zahraničních pozorovatelů v Moskvě nebyl ještě ani sestaven kompromisní text, kterým by mohly být třídenní rozhovory uzavřeny,“ hlásil Československý rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podepsání moskevského protokolu 26. srpna 1968 připomněl redaktor Jaroslav Skalický

A nekončící jednání v Moskvě komentoval: „Ať bude v Moskvě dohodnuto cokoli, právní a závazná může být taková dohoda jen tehdy, schválí-li ji Národní shromáždění ČSSR jako nejvyšší volený orgán všeho československého lidu. Budeme-li už muset přijmout určité ústupky, pak je třeba zdůraznit, že jeden ústupek nemůžeme udělat nikdy – schválit okupaci.“

Nakonec 26. srpna obě strany moskevský protokol podepsaly. Z československých politiků to odmítl pouze František Kriegel.

„Dubček a další se zavázali, že pacifikují odpor, který po celý týden v Československu existoval a že to zařídí tak, aby výsledky vysočanského sjezdu nebyly platné, aby celý sjezd byl prohlášen za neplatný. A také že teď už opravdu provedou zásadní personální opatření a že bude zavedena nějakým způsobem cenzura,“ vysvětluje historik Oldřich Tůma, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Moskevský protokol uzavřel jednání mezi SSSR a ČSSR probíhající 23. až 26. srpna 1968. Sovětský diktát podepsala celá československá delegace s výjimkou Františka Kriegela. Znamenal popření Pražského jara, souhlas s okupací vojsky Varšavské smlouvy a otevření cesty k tzv. normalizaci.

„Mlčky, ale přijali, že tady jsou intervenční armády, byť se asi ještě na počátku domnívali, že to je opravdu dočasné a že možná v horizontu ne-li týdnů, tak měsíců, se jim podaří docílit toho, aby jednotky opustily území Československa,“ říká historik.

Podle webových stránek totalita.cz bylo k 26. sprnu od začátku okupace zraněno jen v Praze přes 300 lidí. Dvaadvacet jich zranění podlehlo.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy | Foto: Michal Jindra

Jaroslav Skalický, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme