Připomínáme si 115. výročí prvních novodobých letních olympijských her

6. dubna 1896 hostily hry řecké Atény. Stejně jako dnes i tehdy začaly olympijské hry slavnostním ceremoniálem, a to za účasti řeckého krále Jiřího I.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guth Jarkovský a Coubertin

Guth Jarkovský a Coubertin | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Na obnoveném Panathénském stadionu přihlíželo 80 tisíc diváků. Soutěžilo se v devíti sportech - atletice, cyklistice, sportovní gymnastice, plavání, šermu, vzpírání, tenise a zápase. Původně byly v plánu i veslování a jachting, ale rozmary počasí těmto závodům zabránily.

S obnovením tradice olympijských her přišel francouzský učitel a historik Pierre de Coubertin. V roce 1894 vznikl dvanáctičlenný Mezinárodní olympijský výbor, ve kterém zasedal i Čech Jiří Guth Jarkovský.

První letní olympiády se účastnilo 245 sportovců ze 14 zemí světa. Češi ale chyběli. Zajímavé je, že medaile dostávali jen první dva v dané soutěži. Chyběl tedy pomyslný bronz. Vítězové dostávali korunku z olivové ratolesti, stříbrnou minci a diplom. Druzí v pořadí pak obdrželi měděnou medaili a vavřínovou ratolest. Nechyběly ale často i různé speciální dary. Česká delegace se účastnila už druhých olympijských her v Paříži.

I když nebyla na nejvyšší technické úrovni, sklidily první novodobé olympijské hry obrovský úspěch. I proto někteří sportovci i řecký král žádali, aby se olympijské hry opakovaně konaly v Aténách.

Autor myšlenky Coubertin i Mezinárodní olympijský výbor byli proti. Řecko nakonec uspořádalo v roce 1906 jakési mezihry, které ale výbor neuznal jako oficiální.

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme