Antarktidu okupují královští krabi

Do hlubin kolem Antarktidy začínají pronikat metr velcí červení krabi, a to kvůli stoupající teplotě vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Invazivní krab druhu Neolithodes yaldwyni

Invazivní krab druhu Neolithodes yaldwyni | Foto: Craig Smith, University of Hawaii - SOEST

Před třemi lety mořští biologové z Mořské laboratoře na ostrově Dauphin v Alabamě prorokovali, že oteplování Jižního oceánu během příštích 100 let přivede do antarktických ekosystémů dravé „královské kraby“ (kings crab) z čeledi Lithodidae. Předpověď se nyní do puntíku vyplnila. Filmové záběry, které pořídilo dálkově řízené podvodní vozidlo, ukazují zástupy krabů v oblasti Palmer Deep, která se zařezává 120 km hluboko do antarktického kontinentálního šelfu.

Bližší pozorování a sekvenování DNA odhalilo, že krabi patří k druhu Neolithodes yaldwyni, který už byl pozorován v Rossově moři. Do Palmer Deep se zřejmě s teplými oceánskými proudy dostaly larvy krabů a založily velmi životaschopnou kolonii. Populační hustota se vyrovná oblastem Aljašky a Jižní Georgie, kde se krabi komerčně loví. Z okupovaných míst mizí velcí ostnokožci, což naznačuje, že draví krabi mají negativní vliv na místní biodiverzitu. Ekosystém, který se izolovaně vyvíjel po 14 milionů let, by mohli zcela zruinovat.

V současnosti se krabi drží v hloubkách větších než 850 metrů, kde je kvůli tání ledu tepleji než v mělčích vrstvách oceánu. V 80. letech zde minimální teplota dosahovala 1,2 stupně Celsia, nyní je to o dvě desetiny stupně více. Tento vzestup teploty otevřel krabům dveře do hlubin. Vědci se však obávají, že s pokračujícím oteplováním mohou krabi během jedné až dvou příštích dekád proniknout i do hloubek kolem 400 až 600 metrů pod hladinou.

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme