Gorilí mládě porod nepřežilo. Samice Kamba je v pořádku

Další těžký porod má za sebou gorila Kamba z pražské zoologické zahrady. Poprvé rodila už před šesti lety, tehdy mládě nepřežilo. Stejný scénář se odehrál i tentokrát. Kamba, které už je 40 let, má tak v gorilí tlupě roli hlavně ‚hodné tetičky‘ ostatních mláďat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorila Kamba po operaci | Foto: Miroslav Bobek

Informace o průběhu porodu zveřejnila zoo na dnešní tiskové konferenci. Mládě porod nepřežilo, protože Kamba přetrhla pupeční šňůru, která z ní vyšla ven dříve než hlavička mláděte.

"Došlo ke komplikaci brzy poté, co jí odtekla plodová voda. A sice k té komplikaci, že jí vyšla část pupeční šňůry, tedy ne hlavička mláděte. Tu Kamba přetrhla. Navíc proto, že neměla kontrakce, došlo k provedení císařského řezu,“ popsal ředitel zoo Miroslav Bobek.

Císařský řez proběhl v pořádku, ačkoli byl velmi riskantní. Kambě je totiž už 40 let a kromě toho má srdeční vadu. Navíc byl tento císařský řez vůbec první, který byl u gorily proveden, takže nikdo nevěděl, jak to dopadne.

Kamba začala rodit v neděli dopoledne, když jí odtekla plodová voda. Komplikace s pupeční šňůrou přišla po několika hodinách, lékaři provedli císařský řez a Kambu odvedli do klidu. Staralo se o ni zhruba 20 veterinárních i humánních lékařů a dalších zdravotnických pracovníků.

Situaci hodně komplikovalo to, že nešlo provést žádné předporodní vyšetření. Gorila si nezvykla ani na skenování břicha, které lidé považují za běžné.

Kamba je nyní umístěna v oddělené ložnici, ale s ostatními členy tlupy je ve vizuálním i dotykovém kontaktu. Je utlumená léky, ale podle veterináře by mohla být do 14 dnů opět v pořádku.

Květa Moravcová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme