Poptávka po českém česneku roste, na sadbu je ale ještě brzy

Na trzích už se začínají objevovat první česneky na sadbu, i když ještě nejsou suché a tedy takzvaně uznané. Poptávka po českém česneku je totiž stále obrovská a jeho nedostatek, který potrvá ještě několik let, může motivovat řadu lidí začít si pěstovat tuto oblíbenou zeleninu doma.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česnek

Česnek | Foto: Corel GALLERY

„Není to levná záležitost, takže když už si to někdo kupuje, tak jednu, dvě hlavičky. Česnek se v dnešní době nevyplácí pěstovat, proto ho tolik není a jeho cena je vysoká,“ popisuje situaci kolem českého sadbového česneku jeden z prodejců v pražské holešovické tržnici, který prodává ostrý paličák za 220 korun za kilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Květy Moravcové o českém česneku

Ostatní obchodníci na tržnici prodávají česnek prakticky za stejnou cenu. I když obchodníci vycházejí zákazníkům vstříc, podle zemědělské inženýrky Ludmily Duškové je na koupi sadbového česneku ještě moc brzy:

„Česnek se vysazuje až na podzim, nejideálnější je konec října. Pořád je tedy dost času obstarat si kvalitní sadbu. Sadba ale bude v prodeji až na přelomu srpna a září, tedy v období, kdy je česnek suchý, perfektně sklizený a hlavně uznaný, protože jedině uznaná sadba má smysl.“

A smysl má podle Ludmily Duškové také zvolit některou z českých odrůd:

„Pokud se rozhodneme pro výsadbu česneku, vždy bych doporučovala naši tuzemskou výsadbu česneku, která je uznaná. Co se týká dovozových česneků, je to podle mého názoru škoda práce, protože jsou to odrůdy, které nejsou vhodné pro naše podmínky, většinou vymrzají.“

Lán česneku | Foto: Jana Káninská

Vypěstovat si česnek chce sice čas a trpělivost, ale nedostatek této zeleniny na dalších několik let potvrzuje i předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman:

„Abychom pokryli potřebu obyvatel Česka, potřebujeme česnek pěstovat asi na 800 hektarech. V současné době odhadujeme, že se u nás česnek pěstuje na 150 až 170 hektarech. Je to více než loni, ale stále ještě málo.“

A právě proto se český česnek - spolu s několika dalšími evropskými odrůdami - uchovává v takzvané kryobance. Ponořen do tekutého dusíku při minus 196 stupních Celsia zůstává zachovaný pro další generace.

Květa Moravcová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme