Pražská zoo už má první letošní ptačí mládě

Předjaří znamená pro chovatele v zoologických zahradách přípravu na novou sezonu. Zazimovaným zvířatům obnovují výběhy, plánují nové transporty a mění také složení krmiva. Stejně jako v přírodě, tak i v zoo oznamují příchod jara jako první ptáci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoo Praha

Zoo Praha | Foto: Zoo Praha

V pražské zoologické zahradě jako první zahnízdili ptáci pocházející z Austrálie a tropické Afriky, ve venkovních voliérách už najdete také jeřáby nebo pelikány. A jak říká kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl, ZOO Praha už má první letošní ptačí mládě.

„Prvním letošním mládětem bylo mládě lori žlutoskvrnného, to je australský druh, který zahnízdil v zimovišti. Australské husy kuří mají čtyři mláďátka, vlastně poprvé v českých zoologických zahradách máme odchov slípek modrých, šest mláďat, a podařil se nám odchov kladivousů.“

Během deseti dnů by se měla ještě vylíhnout dvě mláďata orlů východních kamčatských. Konec zimy a začátek jara bývá zlomovým obdobím také pro teplomilné antilopy, které jsou od poloviny října v zazimovací stáji. Ven se podle Jana Marka dostanou asi za měsíc a půl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pražské zoologické zahradě natáčela redaktorka Květa Moravcová

„Pokud nám bude přát počasí, tak bychom je v polovině dubna vypustili do velkého afrického výběhu, do takzvané africké savany, kde zvířata stráví celou sezonu, celé léto, až zase do poloviny října, kdy je opět zazimujeme.“

Roční období ve středoevropském pojetí naopak ignorují želvy nebo ještěři, kteří jsou ve vytopených teráriích, ať je venku jakákoli teplota. Zimu poznají jen tak, že od své chovatelky Nataši Velenské dostávají místo pampelišek nebo jetele čínské zelí.

„Musíme dělat náhradní zimní krmení, které není úplně nejlepší, ale snažíme se, aby se to tomu podobalo. Z čínského zelí se snažíme brát ty nejzelenější listy; vždycky ho zbavíme těch koncových zadečků, jakoby. A potom je buďto přepůlíme, když je dáváme nějakým větším želvám, anebo je krájíme nadrobno a ještě je třeba smícháme s kadeřávkem, s listy kedlubnů nebo květáku, strouháme na to mrkev.“

Ačkoliv se paní Velenská stará o desítky malých želv a ještěrů, případné opakování loňského úspěchu s chovem mladých ukážou až následující měsíce.

Květa Moravcová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme