Ryba, která si pořídila moskytiéru
Stejně jako jsou pro nás nepříjemní komáři, trpí mořské ryby útoky hladových ektoparazitů. Některé z nich se naučily bránit vynálezem, který nápadně připomíná moskytiéru.
Oceány brázdí miliony drobných korýšů z čeledi Gnathiidae, kteří se rybám přisávají na kůži a živí se jejich tělesnými tekutinami. Ve dne ryby těchto parazitů zbavují specializované druhy ryb-čističů, ale co v noci? Některé druhy ryb – například ploskozubci tupohlaví (Chlorurus sordidus) – na korýše vyzrály tím, že každou noc tráví v obalu. Než se ryba uloží ke spánku, čeká ji perná práce: celou hodinu stráví tím, že si z vlastního hlenu vytvoří průhledný gelový kokon, který ji chrání od hlavy až po špičku ocasu.
O tom, že gelové kokony skutečně slouží jako moskytiéra, se přesvědčili biologové z Queenslandské univerzity. Některé ploskozubce z jejich kokonů vybalili tak šetrně, že se ryby ani neprobudily. Ráno pak spočítali pokousání od parazitických korýšů a zjistili, že „vybalené“ ryby jsou k němu o 80 % náchylnější než ty, které chránil jejich kokon. Tvorba gelového kokonu rybu stojí jen asi 2,5 % jejího denního příjmu energie. Kokon proto představuje velmi výhodnou, i když ojedinělou adaptaci na vnější parazity.
Zdroj: Biology Letters