V Častolovicích vyhlížejí návrat čápů, čeká je nové hnízdo

Častolovice na Královéhradecku jsou připravené na návrat čápů z teplých krajin. Městys totiž zorganizoval opravu továrního komína, na kterém čápi desítky let hnízdí. Opravy začaly už na podzim a teď už zdobí vrchol cihlového komína nové hnízdo, které pro čápy připravili ornitologové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čápi na komíně (ilustr. obr.)

Čápi na komíně (ilustr. obr.) | Foto: Jan Zejda

Čápi jsou pro obyvatele Častolovic srdeční záležitostí. Ustavení čapího hnízda přilákalo desítky zvědavců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Častolovice chystají na návrat čápů, zjišťoval reportér Jiří Fremuth

Podle ornitologa Oldřicha Šreibra je šance na návrat čápů na častolovický komín velká. Ptáci tam mají ideální podmínky, které vytváří niva Divoké Orlice a Bělé.

„Pro čápa je důležité, aby měl kolem dobrý biotop, kde dokáže nalovit potravu pro sebe a svá mláďata, a samozřejmě aby měl na hnízdišti dobrý rozhled. Musí to být na vyvýšeném místě, to znamená ne třeba v korunách stromů, ale vždycky na vrcholu objektu,“ vysvětlil Šreibr.

Na vrcholu továrního komína hnízdí čápi už dvacet let. Jenže komín se nepoužívá, jeho zdivo zvětralo a hrozilo, že se pod tíhou tunového hnízda zřítí.

„Komín se snížil o metr a půl nejhorší části, sundalo se hnízdo pomocí jeřábové techniky a následně se udělaly ocelové obruče, kterými se komín stáhnul. Tím pádem by měl zase chvíli vydržet,“ popisuje majitel areálu Jan Hlásek.

Hnízdo se na vrchol komína vrátilo na poslední chvíli. Podle pamětníků se totiž čápi do Častolovic vrací z Afriky před koncem března.

„Záleží na tom, jestli čapí pár zůstal pohromadě. Pakliže zůstal pohromadě ten, co v Častolovicích dlouhodobě hnízdí a vrátí se sem, tak je velká pravděpodobnost, že na komíně zahnízdí,“ dodává ornitolog Oldřich Šreibr s tím, že jeden pár čápů odchová maximálně šest mláďat.

Jiří Fremuth, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme