Vulkán v Yellowstonském parku je ještě větší, než se předpokládalo
Vědci zjistili, že podzemní supervulkán pod Yellowstonským národním parkem v USA je mnohem větší, než dříve odhadovali. Jeho případná exploze by proto měla ještě katastrofálnější následky.
Nové poznatky zveřejnili experti na podzimní schůzi Amerického geofyzikálního svazu v San Franciscu. Podle profesora Boba Smithe z univerzity v Utahu jsou nová zjištění o velikosti podezmního supervulkánu ohromující.
Tým expertů použil síť seismometrů rozmístěných kolem parku a zjistil, že podzemní dutina plná roztavené horniny (magmy) je 2,5krát větší, než se předpokládalo. „Podzemní jeskyně“ má na délku 90 kilometrů, na šířku přes 30 a je plná asi 200 až 600 kilometrů krychlových žhavé horniny.
Lenka Kabrhelová v Odpoledním Radiožurnálu mluvila o nových odhadech velikosti supervulkánu pod Yellowstonským národním parkem
Kdyby vulkán nyní vybuchnul, podle vědců by důsledky byly katastrofální. Poslední velká erupce se podle nich odehrála zhruba před 640 tisíci lety. Popílek dopadnul na celou Severní Ameriku a prý ovlivnil klima celé planety.
Žádné propočty, kdy by mohla přijít další velká erupce, neexistují. Část expertů má za to, že cyklus je 700 tisíc let a že už teď má erupce zpoždění, ale pro jasné závěry podle nich chybí data.
Yellowstonský národní park leží na území amerických států Wyomingu, Montany a Idaha a patří k nejstarším a nejpopulárnějším parkům na světě. Byl založený už v roce 1872. Provozu pro návštěvníky a bujného turistického ruchu se ale nová zjištění prý nedotknou, možná naopak spíše ještě zvýší jeho atraktivnost.