Země se v Česku pohnula o 1 cm. Kvůli zemětřesení v Japonsku

V důsledku zemětřesení v Japonsku ze země v České republice pohnula asi o jeden centimetr. I když je Japonsko až na druhém konci světa, citlivé přístroje seismologů vše zaznamenaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

seismograf | Foto: Věra Luptáková

Podle odborníků šlo však o plavný spojitý pohyb, který obyčejní lidé nemohli vůbec cítit.

I Evropu však může ohrozit tsunami, které už ve druhé polovině 18. století zasáhlo Portugalsko a místy dokonce až 30metrová vlna tehdy srovnala se zemí celý Lisabon, řekl Radiožurnálu ředitel brněnského Ústavu fyziky Země Jan Švancara:

„Tam se sráží dvě kontinentální desky – evropská a africká. A stejně jako v Japonsku v Atlantském oceánu došlo k zemětřesení, vlny se šířily k Lisabonu a za půl hodiny tam dorazily. Kdo přežil zemětřesení, tak ho vlastně spláchly vody Atlantiku. Byly desetitisíce mrtvých.“

Odborníci navíc předpovídají, že podobná vlna přijde znovu, protože kontinent Afriky se tlačí k severu a zmenšuje prostor Středozemního moře. Perioda opakování takovýchto tragických událostí pro Portugalsko je kolem 400 let.

Milan Kopp, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme