Čím dál víc škol v Praze 6 používá k výuce tablety

Školy na Praze 6 začínají jako první v Česku ve velkém nakupovat tablety pro svoje žáky. Rozjíždí tak program, který tamní radnice nazvala Škola na dotek. Dětem by tak mělo částečně ubýt běžných papírových učebnic a učení by pro ně mělo být zajímavější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šesťáci v Otrokovicích vyměnili učebnice za tablety | Foto: Andrea Kratinová

Z patnácti škol na Praze 6 se už v šesti tablety k výuce používají. Na devět zbývajících by se dotykové přístroje měly dostat nejpozději do konce roku 2014.

„Bereme to tak, že by to měl být doplněk ve výuce. Dá to šanci jak pedagogům, tak dětem prožít výuku trošku jinak, nabídne jim to určitou kreativitu,“ domnívá se radní pro školství Prahy 6 Ondřej Balatka.

Děti mají o učení s tablety větší zájem než o běžné hodiny. Aplikací, které se dají během výuky používat, jsou tisíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O využívání tabletů pro školní výuku se zajímal reportér František Kramarz

„Zatím používáme tablety ve výuce cizích jazyků a plánujeme rozšíření i do dalších předmětů, přírodovědných i společenskovědních,“ uvádí ředitelka Základní školy Náměstí svobody 2 Michaela Rybářová.

Zkušenosti s tablety jsou podle ředitelky pozitivní. Potvrzuje to i malá žačka Klárka z tamní druhé třídy, která na tabletu pracuje od začátku školního roku. Úplnou výměnu za knížky by ale nechtěla.

Od ministerstva školství na to Praha 6 přidáno nedostala a deset milionů korun musela najít ve svém rozpočtu. Podle mluvčího ministerstva Marka Zemana plánuje resort v budoucnu získat peníze na podobné projekty z evropských fondů. Bude to ale zřejmě až po roce 2020.

„My jsme nedávno vládě představili materiál, který se zabývá zaváděním digitalizace do škol. Co se týká rozpočtu, zatím neznáme konkrétní částku, protože se jedná o strategický záměr,“ říká Zeman.

České školy se obecně a dlouhodobě potýkají s nezájmem dětí učit se. Přesto se jejich znalosti mírně zlepšují, jak potvrdil nedávno provedený mezinárodní průzkum PISA. Města i městské části se snaží děti pro výuku nadchnout. Jako další plánuje zavedení tabletů do škol například Praha 13.

František Kramarz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme