Hackeři se začali přizpůsobovat rychlému vývoji chytrých telefonů

Sada ukradených čísel kreditních karet za 500 dolarů nebo kompletně připravený virus za podobnou sumu. To a mnohem víc dnes na internetu nabízejí počítačoví piráti. Třeba i na známém aukčním serveru ebay.com. Hackeři udělají pro dobrý výdělek cokoliv a nejnovějším cílem jejich útoků jsou chytré telefony. Jejich prodej raketově roste a zloději se tomu rychle přizpůsobují. Uživatelé si teď proto musí kromě svého osobního počítače hlídat i mobil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aplikace pro Android a iPhone

Aplikace pro Android a iPhone | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Na videu, které je na youtube pod heslem SOUNDMINER, prezentuje dvojice výzkumníků nejnovější způsob, jak jednoduše získat číslo něčí kreditní karty.

„Zatím je to jenom proof of concept, to znamená ověření, že to jde. Systém v mobilním telefonu dokáže snímat hlas ve chvíli, kdy uživatel volá do své banky nebo na informace o stavu své kreditní karty, a dokáže na pozadí nejenom nahrát hlas, ale dokonce ho analyzovat na jednotlivá čísla, která člověk říká. Na pozadí potom odešle číslo karty, které při demonstraci výzkumník odříkal,“ popisuje vědecký ředitel společnosti AVG Karel Obluk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl vědecký ředitel společnosti AVG Karel Obluk

Program přitom rozpozná číslo karty, i když ho jen vyťukáte na klávesnici. To byl příklad hodně sofistikovaného útoku, proti kterému je uživatel, pokud nemá v mobilu nainstalované nějaké bezpečnostní řešení, naprosto bezmocný.

Takzvané chytré telefony a také tablety jsou pro novodobé zloděje velmi atraktivní a to hned z několika důvodů. Smartphony jsou čím dál dokonalejší, stále napojené na internet a zažívají obrovský boom. „Operační systémy, které na těchto zařízeních jsou, jsou poměrně rozdílné, nicméně tři hlavní systémy dominují. Zejména operační systém Android roste enormní mírou, je velmi dobře dokumentovaný, otevřený a celá řada útoků se zaměřuje právě na něj,“ vysvětluje Obluk.

A tak se lehce stane, že si do mobilu místo zajímavé aplikace stáhnete zákeřný virus. Karel Obluk potvrzuje, že to je v dané chvíli nejčastější způsob útoku na platformě Android. Falešné aplikace ale nejsou zdaleka to jediné: „Na Androidu už jsme viděli celou řadu aplikací, které kradly osobní data, odesílaly informace o poloze, případně dělají nějaké jiné činnosti.“

IPhony jsou podle odborníků bezpečnější

Pokud máte v kapse iPhone, můžete být v klidu. Útoky na tato zařízení nejsou tak častá. Společnost Apple si totiž všechny aplikace pečlivě prověřuje. „Je pravda, že výhoda uzavřenosti je veliká právě z hlediska bezpečnosti. Je to i jeden z důvodů, proč Apple má platformu takto zamčenou,“ vysvětluje vědecký ředitel společnosti AVG.

Pavel Baudiš z AVAST software si ale nemyslí, že viry v mobilech jsou v současné době takovou hrozbou. Argumentuje právě bezpečností IOS - tedy operačního systému pro iPhony.

„Tohle se možná v budoucnosti změní právě s příchodem Androidu, který je jako jediný z platforem otevřeným systémem. I na ostatních platformách může dojít k tomu, že tam existuje nějaká bezpečnostní díra, která v současné době není známá a která může být zneužita.“

Takže při používání chytrého mobilu se chovejte stejně jako u svého PC, které máte doma na stole. Stahujte a klikejte s rozumem a používejte aktuální antivirový program. Ten exisutje už i pro mobilní telefony.

Alžběta Havlová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme