Na Facebooku kvůli změně pravidel opět koluje hoax o autorských právech

Na Facebooku teď ve velkém kolují právnická prohlášení o autorských právech. Lidé je od sebe navzájem opisují. Reagují tak na změnu pravidel užívání, kterou sociální síť plánuje spustit začátkem nového roku. Právnická prohlášení jsou ale takzvaný hoax, tedy kachna, která se navíc objevila už dříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook (ilustrační foto)

Facebook (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„V reakci na novou politiku Facebooku vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, články, fotografie, videa jsou předmětem mých autorských práv,“ píší uživatelé největší sociální sítě.

Například fotografie, které lidé na Facebook nahrávají, ale firma bez jejich souhlasu prodávat nebo dál využívat nesmí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi reagují na změnu pravidel Facebooku a píšou na síť právnická prohlášení. Jde ale o hoax. Více odborník na sociální sítě Daniel Dočekal

Podle odborníka na sociální sítě a provozovatele serveru Pooh.cz Daniela Dočekala tak lidé „právnická“ prohlášení vůbec nečtou.

„Velmi pravděpodobně vůbec nerozumí právu a nakonec ani nečetli pravidla Facebooku, která se jich týkají,“ myslí si Dočekal.

Nová změna pravidel prý navíc prakticky nic nemění a spíše upřesňuje, jak Facebook zachází s informacemi uživatelů, k čemu je používá atd.

„Lépe je tam stanoveno, jak je upraven vztah mezi Facebookem a Instagramem a WhatsAppem, což jsou další společnosti, které Facebook vlastní a které používají stovky milionů uživatelů po celém světě,“ dodal Dočekal.

Facebook | Foto: Michal Jindra

Alžběta Havlová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme