Zpravodajské weby opakovaně napadli hackeři. Útoky prověřuje policie

Některé české zpravodajské weby se dnes opakovaně na několik hodin odmlčely. Dopoledne a pak v druhé vlně odpoledne podlehly útokům hackerů. Výpadky měly například iDnes.cz, Novinky.cz, Ihned.cz a E15.cz. Je to vůbec poprvé, kdy byl útok takových rozměrů v Česku úspěšný. Případem se už začala zabývat policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klávesnice | Foto: br3akthru FreeDigitalPhotos.net

Počítačoví piráti napadli české zpravodajské servery kolem půl deváté ráno. Nefungovaly například iDnes.cz nebo iHned.cz. Během dopoledne se u nich situace částečně zlepšila. Odpoledne se hackerům ale opět podařilo zpravodajské weby dostat mimo provoz.

„Útok zase dnes odpoledne někdo zopakoval na více serverů. Momentálně útok před chviličkou přestal, a může se ale kdykoli zase vrátit,“ uvedl kolem 16 hodiny Petr Kelin z IT oddělení iDnes.cz. Zároveň vyloučil, že by se jednalo o technickou chybu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hackeři napadli české zpravodajské servery. Hosty Stalo se dnes byli šéfredaktor serveru iDnes.cz Michal Hanák a odborník na IT a kybernetickou bezpečnost Aleš Špidla

Podle odborníků se jednalo o distribuovaný útok, takzvaný DDoS útok, tedy nejběžnější hackerskou metodou. Zahltili servery takovým množstvím dotazů, že v podstatě znemožnili chod počítačových serverů, na nichž webové stránky běží. Proti takovému útoku, jak upozornil šéfredaktor serveru iDnes.cz Michal Hanák, je obrana velmi těžká.

„Musíte se soustředit na to, abyste poznal, která návštěvnost je dobrá a která je špatná. Problém je, že dnešní útok pracoval s podvrhnutou identitou útočících serverů a pravděpodobně v pozadí byla celá síť počítačů, které kdosi ovládal,“ přiblížil ve Stalo se dnes.

Odborník na IT a kybernetickou bezpečnost Aleš Špidla ve Stalo se dnes řekl, že útok přišel prostřednictvím serverů, které jsou umístěné v Rusku.

„To ale neznamená, že útok přichází z Ruska, protože není problém na internetu si pronajmout takzvaný botnet, což je síť zotročených počítačů. Majitelé těch počítačů nemají ani tušení, že jejich počítače jsou součástí nějaké obrovské sítě,“ přiblížil.

Úplná ochrana před útoky hackerů neexistuje

Podle Špidly úplná ochrana před útoky hackerů neexistuje. „Existuje snížení nebo minimalizace dopadu. Proti obrovskému výpočetnímu výkonu se brání velice těžko. Musíte investovat nemalé prostředky. Nesmírně důležitá je ale vzájemná informovanost subjektů,“ uvedl.

Šéfredaktor serveru iDnes.cz Michal Hanák v této souvislosti řekl, že kontaktovali jak další napadené servery, tak různé příslušné instituce.

„My jsme oslovili příslušný útvar policie i CSIRT, což je národní bezpečnostní tým, který je provozován správcem národní domény cz. A samozřejmě jsme se obrátili i na další napadené subjekty - za normálních okolností naše konkurenty, ale v takovéto situaci spolupráce urychluje obranu,“ poznamenal.

Napadením českých zpravodajských webů se už začala zabývat policie. „Analyzujeme vzniklou situaci tak, abychom vyloučili nebo případně potvrdili, že jde o protiprávní jednání konkrétní osoby,“ potvrdila policejní mluvčí Štěpánka Zatloukalová.

„Zjišťujeme další podrobnosti, které by nás k tomuto výsledku mohly co nejrychleji dovést. Spolupracujeme i s dalšími zainteresovanými subjekty, které jsou v této oblasti odborníky,“ přiblížila.

Jaroslava Malínská, Helena Šulcová, Martin Drtina, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme