Zeman v debatě TV Nova: Pokud bych to vyhrál, už budu méně namyšlený

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš pokračují v předvolební kampani. Současná hlava státu v neděli večer vystoupila v televizní debatě. Protikandidát Jiří Drahoš byl na setkání s příznivci v Ostravě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman vystoupil 21. ledna v debatě TV Nova Cesta na Hrad

Miloš Zeman vystoupil 21. ledna v debatě TV Nova Cesta na Hrad | Foto: TV Nova/Jan Kroupa | Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman by preferoval menšinovou vládu, kterou by podpořila ČSSD a s ní komunisté nebo SPD, řekl v neděli v televizi Nova. Zda bude předseda ANO Andrej Babiš premiérem i při druhém sestavování vlády, si podle prezidenta rozhodne toto hnutí, které vyhrálo říjnové volby. Opoziční strany Babiše šéfem vlády nechtějí kvůli jeho obvinění v kauze farmy Čapí hnízdo.

„Politici mají hrát s těmi kartami, které jim rozdali voliči, a pokud to neumějí, jsou neschopní.“

Miloš Zeman

Babišova jednobarevná menšinová vláda ve středu podala demisi poté, co v úterý nedostala důvěru sněmovny. Zeman několikrát avizoval, že jednáním o vzniku nového kabinetu pověří v druhém pokusu opět Babiše, před jeho jmenováním premiérem ale bude chtít zaručené hlasy většiny poslanců, kteří nový kabinet podpoří.

Průzkum: Šance Zemana a Drahoše jsou vyrovnané, rozhodnou váhající voliči

Číst článek

Zeman v první ze čtyř televizních debat, které se odehrají mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb, zopakoval, že politici mají hrát s těmi kartami, které jim rozdali voliči, a pokud to neumějí, jsou neschopní. Znovu uvedl, že předčasné volby několik měsíců po řádných volbách považuje za urážku voličů.

Rozhovor s moderátorem Reyem Korantengem se nesl v klidném duchu, Zeman se vyhýbal kritice svých oponentů. Nechtěl se vyjadřovat ke svému protikandidátovi Jiřímu Drahošovi, který pozvání do studia nepřijal, protože v neděli dal přednost setkání s voliči v regionech. „Pokud bych to vyhrál, tak že už budu méně namyšlený, méně nafoukaný, méně sebevědomý,“ řekl. Nadále si myslí, že je prezidentem dolních deseti milionů, jak uvedl po svém zvolení před pěti lety.

Drahoše v Ostravě podpořily stovky lidí

Prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše v neděli v Ostravě podpořila na své bývalé domovské scéně Marie Rottrová. Setkání s občany se konalo v Divadélku pod věží, kde zpěvačka v 80. letech natáčela stejnojmenný pořad. Vědce tady svou účastí přišli podpořit taky neúspěšní prezidentští kandidáti Michal Horáček a Marek Hilšer. Drahoš už v neděli odpoledne absolvoval podobné setkání se svými příznivci v Brně.

Drahošův tým setkání svolal do Divadélka pod věží, které má běžnou kapacitu 200 lidí. Do prostoru se nakonec vměstnalo víc než pět stovek lidí. Další venku dění sledovali na velkoplošné obrazovce. „Jsem si vědom, že Miloš Zeman má v Ostravě silnou podporu. Pocházím z Jablunkova, a tak vím, že místní lidé občas mají pocit méněcennosti, i když neprávem. I toto chci změnit,“ řekl Drahoš.

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman se v předvolebních debatách utkají 25. ledna v České televizi a 23. ledna v televizi Prima. Na twitteru to uvedl Drahoš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme