OBRAZEM: Zážitek pro milovníky aut. ČVUT vystavuje desítky unikátních závodních modelů

Desítky historických závodních aut na jednom místě - České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) zahájilo v atriu Dopravní fakulty výstavu na téma České vozy velkých cen. Historická závodní auta z dílny českých výrobců sem může přijít obdivovat kdokoli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické atrium Dopravní fakulty ČVUT se proměnilo ve výstavní prostory. Všude, kam se podíváte, jsou zaparkovaná nablýskaná historická závodní auta. Nejstarším exponátem je Walter WZ z roku 1921.

„Továrna Walter byla velmi schopna továrna, která byla orientovaná na letecké motory. Proto také třeba tento motor je celohliníkový, lehký s velkým výkonem. Jeho rychlost bude dost přes 100 kilometrů," popsal Radiožurnálu Jiří First, pedagog dopravní fakulty a iniciátor výstavy.

Na zámku v Loučeni se naparovaly veteránské skvosty za půl druhé miliardy

Číst článek

Nejrychlejším autem na výstavě je bílá Tatra T607 z roku 1953. Dokáže jet rychlostí přes 200 kilometrů v hodině. Specifická je pro svůj nezaměnitelný zvuk motoru.

Její majitel Vladimír Vávra vysvětluje, že se diváci na závodech těšili, až zvuk motoru uslyší. „Nejenom, že nemá tlumiče na výfuku, ale naopak tam má speciální kvůli chlazení udělaný ejektory, a vlastně ten zvuk je ještě zesilovaný těmi trumpetami vzadu. My jsme to měřili a je to opravdu při plným výkonu za hranicí bolesti."

Auta zapůjčili povětšinou soukromí sběratelé. Jedním z nich je i Petr Pivoda. „Jsem staromilec, takže mám rád starší věci nebo starší techniku a obecně, co mě na tom baví, ty věci jsou krásné, podle mého mají půvab, který už dneska není běžný," říká.

Automobily jsou na půdě Dopravní fakulty ČVUT už potřetí. Výstava je určená nejen studentům fakulty ale i veřejnosti. Česká závodní auta tady budou k vidění do neděle.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme