Ve znamení rodinných návštěv a odpočinku. Co říkají lidové tradice o Božím hodu?

Křesťanský svět si 25. prosince připomíná narození Ježíše Krista a fakticky začínají Vánoce. Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Jaké to jsou?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční cukroví, Vánoce

Vánoční cukroví, Vánoce | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Takzvaný Boží hod vánoční je slavnostním dnem, ale kdy se Ježíš opravdu narodil, není jasné.

„Také Josef se vydal z Galileje do Judska do města Davidova, které se nazývá Betlém, aby se dal zapsat s Marií, která mu byla zasnoubena a čekala dítě. Když tam byli, naplnily se dny a přišla její hodina. I porodila svého prvorozeného syna, zavinula jej do plenek a položila do jeslí, protože se pro ně nenašlo místo pod střechou,“ stojí v Bibli.

V roce 525 zavedl opat Diviš malý letopočet, který se ve velké části světa užívá dodnes. Podle vědců ale opat udělal ve výpočtech chybu a pravděpodobným rokem Ježíšova narození jsou spíš rok šest až čtyři před naším letopočtem.

Bez práce a s rodinou

Boží hod vánoční je jedním z nejdůležitějších dnů v křesťanské liturgii. „Je to především ten slavnostní den, z pohledu liturgie je to slavná mše, čtou se patřičné texty k narození Krista, i ty promluvy oslavují tento sváteční den,“ říká předseda Spolku pro tradiční Vánoce Děpold Czernin.

Co říkají lidové tradice? Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo

Číst článek

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Všichni měli v minulosti zbožně rozjímat a připomínat si příběh Ježíšova příchodu na svět. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Dnes patří k tradičním zvykům třeba i rodinná vycházka do některého z kostelů, kde jsou od Štědrého dne vystaveny jesličky. „První betlém opravdu postavil svatý František z Assisi. Následně se ta tradice betlémů velice rozšířila, máme velkou tradici různých řemeslných, vesnických a městských betlémů,“ dodává Czernin.

25. prosinec je i den, který se nese ve znamení rodinných návštěv, slavnostního oběda i večeře. Obvykle se u nás podává pečená husa se zelím a knedlíky, nebo kachna.

Naděžda Hávová, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme