Čeští elfové spustili web. Budou přes něj bojovat proti dezinformacím a lživým řetězovým e-mailům

Občanské hnutí českých elfů se dalo dohromady loni. Jeho cílem je mapovat a analyzovat českou dezinformační scénu a bojovat proti dezinformačním kampaním. Nyní spustili vlastní webovou stránku, která má primárně sloužit jako archiv zveřejněných poznatků, jak pro iROZHLAS.cz řekl mluvčí skupiny Bohumil Kartous.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takto vypadá nová webová stránka českých elfů bojujících proti dezinformacím (fotomontáž)

Takto vypadá nová webová stránka českých elfů bojujících proti dezinformacím (fotomontáž) | Zdroj: Screen.guru

„Máme v plánu umísťovat na stránku pravidelné měsíční reporty i další vyjádření týkající se dezinformací, uvedl Kartous.

Itálie, Česko, Německo. Kremelské dezinformace už podle experta zasáhly 16 voleb v Evropě. Zde je seznam

Číst článek

Dodal, že web se nachází v počáteční fázi a s jeho obsahem i vzhledem se bude dál pracovat.

V současnosti tvoří skupinu elfů desítky lidí. Navzájem se často neznají, protože skupina je nastavená tak, že navenek – a zčásti i uvnitř – působí anonymně.

„Předpokládáme, že by mohlo dojít ke snaze skupinu infiltrovat. Proto se většinou znají jen lidé, kteří spolupracují,“ vysvětlil Kartous.

Elfové mají za úkol monitorovat a mapovat českou dezinformační scénu, a to primárně tu, jež se šíří skrz řetězové e-maily.

V Kongresu USA mluvil o fake news. ‚Pronikly do mainstreamu, Ovčáček je obyčejný troll,‘ míní expert

Číst článek

„Je to jeden z klíčových kanálu, kudy se dezinformace dostávají k lidem, kteří jsou náchylní dostat se pod jejich vliv.“

Dobrovolníci z řad elfů pracují nejen anonymně, ale také ve svém volném čase a zadarmo. Žádné příspěvky nebo platy podle Kartouse skupina zavádět nehodlá.

Inspirací pro vznik skupiny se stala hnutí elfů z pobaltských republik, kteří bojují proti ruské hybridní a dezinformační kampani v kyberprostoru.

Jak uvádí web Manipulátoři.cz, často pracují pod falešnými profily a vstupují například do komunit na sociálních sítích, kde se dezinformace šíří.

Michaela Prucková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme