fake news

| ČTK |Technologie

Google vyrazil do boje proti falešným zprávám. Začal je označovat za pravdivé, nebo nepravdivé

Uživatelům vyhledávače Google po celém světě se od pátku u některých dotazů a zpráv může zobrazit hodnocení pravdivosti jako „převážně pravdivý“ nebo „nepravdivý“. Internetový gigant se tak chce zapojit do boje proti šíření dezinformací. Takzvaný fact-checking budou pro internetového giganta provádět zavedené ověřovací portály nebo média, uvádí agentura AP. S vlastní strategií na potlačení falešných zpráv ve čtvrtek přišel také Facebook.

| mls |Zprávy ze světa

Facebook zaplavilo video s ‚muslimským násilníkem‘. Skutečnost? Útočil opilý Rus

UVNITŘ VIDEO. Záznam agresivního muslima, který napadl lékařku v nemocnici ve Španělsku, na Facebooku oslovil přes tři miliony Španělů, stejně jako doprovodný komentář „muslim děkuje za své přijetí v Evropě“. Má to ovšem jeden háček: na videu není ani muslim, ani Španělsko. Ve skutečnosti vzniklo v Novgorodu a zachycuje agresivní chování opilého Rusa.

|Michal Zlatkovský |Technologie

Sdílet nepravdivé zprávy bude těžší. Facebook zavádí nová opatření proti dezinformacím

Sociální síť Facebook, která se po amerických prezidentských volbách stala terčem kritiky za šíření dezinformací, začíná bojovat s takzvanými fake news. Uživatele, kteří chtějí sdílet vyvrácenou zprávu, Facebook opakovaně upozorní na její nepravdivost. Opatření se zatím testuje ve Spojených státech, postupně je Facebook má zavést na celém světě.

Google bude řadit výsledky podle důvěryhodnosti. Zdroje šířící nenávist budou níž

| ČTK |Technologie

Vyhledávač Google se rozhodl zlepšit kvality svých služeb a bude urážlivé nebo útočné weby odsouvat na nižší místa v seznamu vyhledaných stránek. Oznámila to agentura AP. Prověřovací týmy budou kategorizovat informace šířící nenávist nebo propagující násilí tak, aby vyhledávací software uživateli přednostně prezentoval důvěryhodný obsah.

| ČTK, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Facebook nemusí mazat všechny falešné zprávy o Syřanovi, rozhodl německý soud

Facebook nemusí vyhledávat a mazat všechny falešné zprávy o syrském uprchlíkovi v Německu, které se touto sociální sítí šíří. Rozhodl o tom v úterý soud první instance v bavorském Würzburgu. Facebook podle něj nezanedbal své povinnosti. Vymyšlené příspěvky jsou podle něj dílem uživatelů, a sociální síť tak nezanedbala svou povinnost, když je sama od sebe nemazala. Přestože v tomto procesu, který je první svého druhu, šlo jen o konkrétní případ Anase Mudamáního, může mít celá kauza výrazně širší dopad.

| ČTK |Zprávy ze světa

Le Monde, Libération i Google ve Francii společně bojují proti dezinformacím. Spustili CrossCheck

Koalice 37 francouzských a mezinárodních médií, podporovaných firmou Google a mediální sítí First Draft, v úterý spustila internetový server CrossCheck jako společnou platformu pro ověřování informací a vyvracení nepravdivých tvrzení, které by mohly narušit nadcházející prezidentské volby. Francouzi budou volit nového prezidenta ve dvou kolech, v dubnu a květnu.

| dp |Zprávy ze světa

BBC si všímá Chovancova boje proti dezinformacím i Ovčáčkova zesměšňování úřadu

O nový útvar ministerstva vnitra se zajímají nejen tuzemská, ale také zahraniční média. Ve čtvrtek se na jeho fungování zaměřil také britský zpravodajský server BBC, který připomněl nejen důvody, proč Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám vzniklo, ale také to, jakým výzvám od prvopočátku čelí, včetně přístupu českého prezidenta a jeho mluvčího.

|Tea Parkanová |nepoužívat - Věda

Vědci bojují proti fake news. Zkoušejí speciální 'dezinformační' očkování

Už jste někdy naletěli na novinářskou kachnu? Nebezpečí chybného úsudku se v dnešní době zvyšuje i kvůli oblibě sociálních sítí. Řada lidí čerpá informace právě z nich. Pravdivé i smyšlené zprávy k tomu bývají čím dál častěji prezentovány velmi podobně. Britské a americké vědce tato problematika inspirovala k tomu, aby hledali způsob, jak lidi vytrénovat, aby byli proti dezinformacím imunní.

|Kristina Roháčková |Zprávy ze světa

Trumpův prezidentský twitter vede muž, který šířil hoaxy a konspirační teorie

Útoky z 11. září byly prací Spojených států, Michelle Obamová je ve skutečnosti muž a zpěvačka Beyoncé je placená tajnou službou, aby podnítila vytvoření policejního státu. Takové zprávy sdílí server Info Wars, ze kterého šířil příspěvky i Dan Scavino, správce oficiálního twitterového účtu amerického prezidenta. Bývalý golfový caddy se k autorství prezidentských tweetů přiznal v neděli poté, co na prezidentský účet přidal příspěvek s překlepem, píše Independent.