Podle politiků na jaře svými modely ‚zachránil Česko‘. Teď po měsících vystoupil z anonymity

Sedm měsíců o něm mluví vrcholní vládní politici v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Tajemným mužem, jehož matematické modely v excelové tabulce pomohly „zachránit Česko“ před první vlnou koronaviru, je někdejší ředitel České pojišťovny Pavel Řehák. O své roli se rozpovídal pro knihu Pandemie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Řehák na snímku z roku 2011

Pavel Řehák na archivním snímku | Zdroj: Profimedia

„V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ti, kteří měli přijít, nepřišli,“ reagoval premiér Andrej Babiš (ANO) 12. října na dotaz, jak se Česko dostalo z pozice premianta v boji proti covidu-19 stala mezi země, jež pandemii nezvládají.

Posun v chování lidí nastal až s tvrdými opatřeními, uvedl Hamáček. Lockdown nevyloučil

Číst článek

Oním tajemným mužem, který v březnu přišel - a o němž ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) podle serveru Seznam Zprávy řekl, že „zachránil Česko“ - je ředitel pojišťovny Direct Pavel Řehák, který v minulosti řídil i Českou pojišťovnu.

Muž, jenž na jaře svými modely dokázal přesvědčit politiky o včasném zavedení opatření, po sedmi měsících v anonymitě promluvil pro knihu Pandemie novinářů Michala Kubala z České televize a Vojtěcha Gibiše z Televize Seznam.

Excelový soubor

V ní popsal, jak se v podstatě náhodou a bez politických či zdravotnických zkušeností a ambicí dostal do nejbližšího týmu vrcholných představitelů vlády.

Lékař bez hranic Šebek: Polní nemocnice je špatný nápad. Nehledejme spasitele, každý může být hrdina

Číst článek

Řehák si začátkem března, kdy na severu Itálie skončilo v karanténě 16 milionů lidí, vytvořil jednoduchý excelový soubor. Ten mu díky srovnání s jinými zeměmi pomohl předpovědět vývoj nákazy.

S projekcí příštích týdnů, která mu v modelu vyšla, se obrátil na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

„Pavla Řeháka znám dlouho a on se na mě tehdy obrátil jako na člověka, kterého v té vládě jako jediného zná. A své výsledky mi tehdy prezentoval,“ řekl Hamáček v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

„U nás na ministerstvu vnitra jsme do té doby žádný matematický model k dispozici neměli, protože to ani není náplň naší práce. Jak to bylo na zdravotnictví, to nevím, ale pro nás to byl první model a velmi závažný, na základě kterého jsme začali pracovat,“ pokračoval.

Oběma politikům Řehák možný vývoj odprezentoval v pondělí 9. března. Stát tehdy žádné modely neměl, takže když se excelová tabulka dostala mezi ostatní členy vlády, zprvu jejím hodnotám nikdo nevěřil.

Aplikace eRouška osobní údaje nekrade. Úplně vychytaná ale není, tvrdí právník

Číst článek

„Přišel nějaký člověk s nějakým modelem a byly tam úplně šílená čísla,“ znělo Babišovo ohlédnutí za prvním setkáním s projekcemi. Od Řehákova modelu se brzy začaly odvíjet reakce vlády na přicházející epidemii.

Přišli?

Jednoduchá excelová tabulka se stala klíčem k razantní reakci, ke které vláda během první vlny sáhla. V následujících měsících Řehák pomáhal formovat český boj s pandemií i v projektu Chytré karantény.

A přišli nějací lidé s modely i před druhou vlnou, které nyní Česko čelí? „Já myslím, že nějací lidé přišli koncem léta. Akorát jim nebylo úplně nasloucháno,“ říká ministr vnitra Hamáček.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme