Simpsonovi jako dějepisná pomůcka. Projekt Žlutá historie doplňuje na Instagramu distanční výuku

Seriál o kreslené žluté rodince baví po celém světě už několikátou generaci televizních diváků. Čerstvý absolvent Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Šimon Kadeřávek se ale rozhodl legendární Simpsonovy využít i jinak než k zábavě. Jeho projekt Žlutá historie doplňuje na sociální síti Instagram distanční výuku a pomocí populárního kresleného seriálu vysvětluje zásadní momenty našich dějin.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benito Mussolini s napřaženou pravicí, legendární festival Woodstock nebo prezident Lyndon Johnson tahající bígla za uši. Tyto a desítky dalších dějinných odkazů můžeme v Simpsonových najít. Účet s názvem Žlutá historie vždy ve svých příspěvcích seriálové zpracování doplní o originální předlohu a v popisku stručně vysvětlí základní spojitosti. Podobným způsobem se podle autora projektu Kadeřávka prý dají použít i další seriály.

Cítím se uražená, reagovala Marge Simpsonová na výroky Trumpovy právničky o hlasu Harrisové

Číst článek

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Například druhý seriál Matta Groeninga Futurama je plný historických narážek – především tedy na americkou historii. Nicméně určité historické reference lze najít především v seriálech, které mají více sérií. Mohl by to tak být ještě seriál Southpark,“ říká Radiožurnálu autor příspěvků, který o Simpsonových jako metodě školní výuky napsal i diplomovou práci. 

Evropská historie

I když se Simpsonovi podobně jako Futurama většinou zaměřují na momenty z dějin Spojených států, najde se v seriálu i pár odkazů na evropskou historii. Satirického zpracování se dočkal například zmíněný Benitto Mussolini nebo i anglický král Jakub I. Stuart.

V Simpsonových můžeme ale najít i odkazy přímo na Českou republiku. Jedna z epizod se například věnuje postavě Golema a v seriálu tak přímo zazní jméno našeho hlavního města. Z reálných osobností se v kreslených příbězích objeví pouze jedno české jméno.

Jediným Čechem, respektive Češkou, která se v seriálu, k mému velkému překvapení, zatím objevila, je zpěvačka Markéta Irglová. Ta společně s Glenem Hansardem nazpívala píseň Falling Slowly, za kterou později dostali Oscara,“ říká Kadeřávek a připomíná, že se projekt nemusí upínat pouze na distanční výuku a v budoucnu se může použít i při té prezenční. Zároveň ale zdůrazňuje, že má Žlutá historie sloužit vždy pouze jako doplněk a klasickou přednášku nesmí úplně nahradit.

Díky tomu, že seriál v televizi běží přes třicet let, můžeme s ním zacházet jako s historickým pramenem. Přestože jsou Simpsonovi skvělí, je třeba k nim přistupovat střízlivě, dbát na to, že k výuce historie nebyli navrženi, a brát je opravdu jen jako bonus,“ dodává.

O rozšíření projektu na další sociální sítě a další budoucnosti Žluté historie Kadeřávek podle svých slov zatím neuvažoval. Materiály ale učitelům vždy na vyžádání propůjčuje. Kontaktovat ho pedagogové můžou právě přes profil na instagramu.

Josef Kaňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme