Věda pro děti: Jak se jmenuje panenka Barbie celým jménem a kolik jí je let?

Panenka Barbie v březnu roku 2023 oslavila 64. narozeniny a u jejího zrodu tenkrát stála podnikatelka Ruth Handlerová, která zpozorovala, že na trhu hraček dospělá panenka chybí. Panenky miminka při hře nedostačovaly, holčičky si s nimi mohly hrát jen na maminky nebo pečovatelky. Barbie jim měla dát možnost hrát si na cokoliv, čím chtějí být. Jak se jmenuje panenka celým jménem a kolik jí je let?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panenka Barbie

Panenka Barbie | Foto: Ekaterina_Minaeva | Zdroj: Shutterstock

Barbie měla podle Ruth Handlerové představovat možnost volby pro každou ženu. A měla inspirovat holčičky a dívky, aby šly za svými sny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se jmenuje panenka Barbie celým jménem a kdo ji vymyslel?

Novou panenku pojmenovala po své dceři Barbaře, které se zdrobněle říkalo Barbie. Panenky sklidily velký úspěch. Hned v prvním roce se jich prodalo více než 350 tisíc kusů.

Postupem času se s Barbie stala světově nejznámější a nejprodávanější panenka vůbec. Vyrábí ji společnost Mattel a prodává se přibližně ve 150 zemích světa.

Jako skutečná žena

Americká firma Mattel v průběhu let čelila kritice, že Barbie nepředstavuje skutečnou ženu. Má nereálné proporce, extrémně dlouhé nohy, úzký pas a blond vlasy, což může dávat holčičkám mylnou představu, že toto je ideál krásy.

Podle výzkumníků je pravděpodobnost, že by skutečná žena dosáhla tvarů Barbie, jen zhruba jedna ku 100 tisícům.

‚Rozmanitost je důležitá.‘ Panenka Barbie má Downův syndrom, kulaté oči a ortézy u kotníků

Číst článek

I v tomto případě už se ale Barbie posunula kupředu. Mezi panenkami nejsou už jen extrémně štíhlé blondýnky. Mají různé tělesné proporce, barvy pleti i typy vlasů, jsou různorodé, stejně jako reální lidé.

Každou minutu se prodává více než sto panenek Barbie a ročně skoro 60 milionů. Děti se v panenkách vidí, a proto je důležité, aby se s nimi mohli ztotožnit i ti, kteří jsou trochu jiní, mají třeba nějaký handicap a nemuseli si hrát jen s panenkami, které vypadají jinak než oni sami.

Na trhu jsou dnes panenky na invalidním vozíku, panenky s naslouchátkem a nejnovějším přírůstkem do Barbie rodiny je ta s Downovým syndromem.

Panenka Barbie má dokonce svůj Instagram, Facebook nebo YouTube a Twitter.

Vědkyně i sportovkyně

Barbie si také za dobu, kdy se prodává, vyzkoušela řadu povolání. Mattel uvedl na trh třeba panenku vědkyni, olympioničku, režisérku, pilotku, lékařku, kosmonautku nebo prezidentku. Stejně jako Barbie, i každá holčička se jednou může živit tím, čím chce. Stačí následovat své sny.

Barbie jako vakcinoložka. Firma Mattel vyrobila panenku podle vědkyně, která stojí za AstraZenecou

Číst článek

Existují i panenky Barbie, které představují různé známé osobnosti, třeba spisovatelku J.K. Rowlingovou nebo malířku Frida Kahlo. Svou Barbie má i česká snowboardistka, lyžařka a olympijská vítězka Ester Ledecká.

Barbie, celým jménem Barbara Millicent Robertsová, má přítele Kena. Ten byl vytvořen v roce 1961 a od té doby jsou nerozlučná dvojka.

Oba dva si už zahráli ve filmech a v červenci letošního roku přijde do kin nový hraný komediální film s názvem Barbie, kde si panenku Barbie zahraje Margot Robbie a Kena Ryan Gosling.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme