‚Rozmanitost je důležitá.‘ Panenka Barbie má Downův syndrom, kulaté oči a ortézy u kotníků
Barbie sklízela desetiletí kritiku za to, že se neblíží obrazu skutečných žen. Hračkářský gigant Mattel se proto rozhodl pro větší inkluzi. Poslední novinkou je panenka s Downovým syndromem. „Je to obrovský krok vpřed pro inkluzi a chvíle, kterou stojí za to oslavit,“ řekla šéfka Národní společnosti pro Downův syndrom Kandi Pickardová.
Nová panenka je nižší, podsaditější postavy a má kulatější obličej s širším nosem, mandlovýma očima a menšíma ušima. Oblečená je do šatů s nadýchanými rukávy v symbolické žlutomodré barevné kombinaci, která je spojená s povědomím o Downově syndromu.
Na krku má růžový náhrdelník se třemi šípy, ty mají představovat třetí kopii 21. chromozomu, která Downův syndrom způsobuje. Růžové ortézy na nohou pak odkazují na skutečnost, že některé děti s Downovým syndromem je využívají k podpoře kotníků.
„Pro nás to znamená hrozně moc – poprvé mít možnost si hrát s panenkou Barbie, která vypadá jako my. Nikdy bychom neměli podceňovat sílu zobrazení,“ uvedla pro server CNN Kandi Pickardová.
Britská modelka Ellie Goldsteinová, která se zasazuje o inkluzi, zviditelnění a pochopení lidí s Downovým syndromem, dodala, že když panenku uviděla poprvé, byla z ní „unešená“. „Rozmanitost je důležitá. Každý potřebuje vidět lidi, jako jsem já, a ne abychom se někde schovávali,“ řekla.
The first Barbie doll with Down syndrome has been unveiled.
— The Associated Press (@AP) April 25, 2023
The release of the new design "continues to expand on inclusion in doll play," says Lisa McKnight, the global head of Barbie and Dolls for toy maker Mattel. pic.twitter.com/9KsNXlBfmD
Pravděpodobnost 1:100 000
Americká firma Mattel už dřív čelila kritice, že tradiční Barbie nereprezentuje skutečné ženy. Odolávala až do roku 2016, kdy rozšířila novou kolekci o desítky panenek s jinými proporcemi těla, odstíny pleti, vlasy nebo barvami očí.
Barbie jako vakcinoložka. Firma Mattel vyrobila panenku podle vědkyně, která stojí za AstraZenecou
Číst článek
V roce 2019 pak uvedla na trh edici Fashionistas, ve které vystupovaly i panenky se sluchadlem nebo invalidním vozíkem.
Původní panenku Barbie si lidé mohli koupit od roku 1959. Ještě na začátku tisíciletí pro ni byly typické extrémně dlouhé nohy, úzký pas a splývavé dlouhé blond vlasy.
Pravděpodobnost, že by kterákoliv skutečná žena dosáhla tvarů Barbie, je podle výzkumníků z University of South Australia jedna ku sto tisícům.