Chovanec prověří kvůli tragédii v Uherském Brodě výcvik policistů i zákony

Kvůli tragédii v Uherském Brodě ministerstvo vnitra prověří výcvik policistů. Zváží také, jestli by neměl mít každý kraj svou speciální zásahovou jednotku. Právě Zlínský kraj ji totiž nemá, a do Uherského Brodu musela vyjet jednotka z Brna. Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD se zaměří i na okolnosti vydávání zbrojních průkazů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie hlídá vchod do restaurace Družba v Uherském Brodě (na snímku z 26. února)

Policie hlídá vchod do restaurace Družba v Uherském Brodě (na snímku z 26. února) | Zdroj: ČTK

Ministerstvo vnitra zvažuje, že by se mohl centrální registr zbraní zpřístupnit například psychiatrům, kteří by mohli na rizikového pacienta upozornit úřady.

Dnes ví o držitelích zbrojního průkazu jen praktiční lékaři, kteří jim vydávají zdravotní potvrzení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na policejní zákrok proti útočníkovi v Uherském Brodě jsme se ptali Mariána Brzybohatého z Policejní akademie

„Je otázkou, aby ten, kdo vydává to dobrozdání, splnil všechny zákonné podmínky a primárně neohrožoval své okolí,“ říká ministr Chovanec.

Zdravotní prohlídka pro zbrojní průkaz trvá asi 20 až 40 minut. Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák ale namítá, že nemusí psychické problémy zdaleka odhalit.

Střelec z Uherského Brodu se měl podrobit nové prohlídce kvůli zbrojnímu pasu

Číst článek

„To, co je vlastně nejhůře zjistitelné, je nějaká psychická porucha, která se navenek nemusí vůbec projevovat,“ upozorňuje Václav Šmatlák.

Lepší kontrolu držitelů zbraní navrhuje i Marián Brzybohatý, vedoucí katedry kriminální police Policejní akademie.

„Já jsem nedávno dostal několik otázek, zda by bylo vhodné omezit přístup ke zbraním legální cestou, a já jsem řekl, že by se tím v podstatě ten problém nevyřešil. Ale kontrola lidí, kteří o zbraně žádají nebo je drží, tak si myslím, že by byla namístě. Bylo by asi výhodnější a účinnější držitele zbraní lépe prověřovat a kontrolovat je, určitě,“ řekl Brzybohatý Radiožurnálu.

Střelec z Uherského Brodu podle policie zabíjel krátce po vstupu do restaurace

Číst článek

Ministerstvo vnitra chce nejrůznější zákony prověřit do konce března. Pak případně navrhne změny.

mta, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme