'Pravolevý slepenec' Zeman vládnout nenechá. Koalici ČSSD a TOP 09 by považoval za zradu

Prezident Miloš Zeman se vymezil vůči případné povolební koalici ČSSD s TOP 09. Pokud by se tyto dvě strany pokoušely společně vládnout, nejmenoval by premiérem ani předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, ani Miroslava Kalouska z TOP 09. Dodal k tomu, že výsledky voleb bude jinak respektovat a sestavením vlády pověří zástupce vítězné strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Prezident Miloš Zeman předem odmítl jakoukoli možnou povolební spolupráci ČSSD a TOP 09, o které se v posledních dnech mluvilo. Po jednání se šéfy pěti parlamentních stran oznámil, že by v takovém případě nejmenoval premiérem ani jednoho z předsedů těchto partají.

„Takovou koalici bych považoval za zradu na voličích obou těchto stran,“ dodal k tomu prezident. Trvá ale na svých předchozích prohlášeních, že vítěze voleb pověří sestavením nové vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci

Šéf sociálních demokratů ale případnou koalici s pravicovou stranou stejně zavrhuje. Nic takového by prý Česku v tuto chvíli nepomohlo.

„Dopředu, na rovinu a jasně říkáme, že po volbách budeme hledat takové partnery, kteří spolu s námi budou mít podobný volební program. Nemyslím si, že by teď Česká republika potřebovala nějaké ‘pravolevé slepence‘,“ míní Sobotka.

Podobně se v této věci vyjádřila před časem ve Dvaceti minutách Radiožurnálu také druhá nejvýraznější tvář ČSSD – místopředseda strany Michal Hašek.

On sám by raději spolupracoval například se zemanovci. Pokud se jim tedy povede dostat se do Poslanecké sněmovny: „Jsou pro mě přijatelnějším partnerem než třeba TOP 09.“

Prezidentem navržený termín voleb vyhovuje všem parlamentním stranám. Budou 25. a 26. října

Číst článek

Ani TOP 09 se k možné koalici se sociálními demokraty nemá. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík už dříve deklaroval, že s ČSSD vládnout nechce.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se žádné spolupráci s prokazatelně demokratickými stranami nebrání. Zemanova slova mu ale vadí principielně. Podle něj by zakázání takové spolupráce byl krok k autoritativní vládě a opuštění parlamentní demokracie.

„Pokud česká politika dospěla k tomu, že prezident může zakázat jakékoli politické straně, s kým má uzavřít koalici, tak už jsme na té cestě pokročili,“ uvedl.

'Další politický hráč'

Podobného mínění je také politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci. Podle něj Zeman opět překračuje své pravomoci, ukazuje funkci prezidenta jako ryze politickou a vžívá se do role dalšího hráče mezi politickými stranami.

„V každém případě tím ukazuje, že voliči těchto stran (ČSSD a TOP 09) by si měli dát pozor, že jejich představitelé jsou schopni se dohodnout za jejich zády, což je nesmysl,“ říká.

Šaradín si zároveň všímá faktu, že Zeman vyvyšuje preference TOP 09 nad ODS. Stejně jako v souvislosti s možným premiérem mluví o místopředsedovy TOP 09 Kalouskovi, ne o formálním předsedovi Schwarzenbergovi.

„Je to v logice toho, co vyjadřují i jeho úředníci. Že nemusí být pověřen předseda politické strany, ale třeba člověk, který má největší preference,“ dodává v souvislosti se Zemanovým prohlášením o jmenování příštího českého premiéra politolog Šaradín.

Matěj Skalický, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme