Obchod, kde prodávali masky Hitlera, končí. Praha 1 vypověděla provozovateli nájemní smlouvu

Radnice Prahy 1 v úterý vypověděla nájemní smlouvu provozovateli malostranského obchodu se suvenýry, který prodával gumové masky Adolfa Hitlera. Městská část to oznámila v tiskové zprávě. Podle radnice byl návrh na výpověď smlouvy podán na základě porovnání sortimentu obchodu s nájemní smlouvou. V ní provozovatel obchodu tvrdil, že účelem pronájmu je prodej předmětů představujících tradiční pražskou a českou kulturu či výrobků chráněných dílen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nacistický vůdce Adolf Hitler při projevu v Reichstagu (ilustrační foto) | Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-808-1238-05 / CC-BY-SA 3.0 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

„Na základě podnětu od občanů a opozičního kolegy jsem sortiment obchodu ještě o víkendu zkontroloval a zjištěné informace jsme porovnali s nájemní smlouvou a veškerými dokumenty k nájmu. Na základě těchto zjištění jsem dnes podal návrh na vypovězení smlouvy, aby byl prostor znovu soutěžen,“ sdělil v úterý radní pro majetek David Bodeček (Piráti).

Smlouva skončí současnému nájemci začátkem příštího roku. Poté budou zveřejněny podrobnosti k novému výběrovému řízení na pronájem daného prostoru. Do řízení se podle Bodečka může přihlásit i stávající nájemce obchodu.

Na prodej Hitlerovy masky v centru Prahy upozornil minulý týden na twitteru německý velvyslanec Christoph Israng. „Češi za nacistického režimu tolik trpěli. Proč se teď v centru Prahy prodává takový odpad?“ napsal na sociální síti. Mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová následně serveru iROZHLAS.cz řekla, že policie prověřuje, zda prodej masek nebyl protiprávní.

🇨🇿Češi za nacistického režimu tolik trpěli. Proč se teď v centru Prahy prodává takový odpad?🇩🇪Die Tschechen haben so unter den Nationalsozialisten gelitten. Warum wird solcher Schund mitten in Prag verkauft?

08:07 – 01. 11. 2019

119 874

Radnice Prahy 1 v tiskové zprávě uvedla, že připravuje ve spolupráci s magistrátem nová pravidla pro pronájem nebytových prostor. Ve výběru nájemců by tak například nově nebyla rozhodujícím kritériem pouze cena, ale také účel nájmu.

‚Proč se v centru Prahy prodává takový odpad?‘ Policisté vyšetřují obchod nabízející masky Hitlera

Číst článek

„Přiznejme si, že některé obchody jsou pro pražskou památkovou rezervaci opravdu ostuda. A snažíme se to konečně řešit. Byl bych rozhodně rád, kdyby úroveň suvenýrů nabízených turistům byla mnohem vyšší, než co vídáme v některých obchodech dnes,“ sdělil starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Policie se už dříve zabývala prodejem předmětů s podobiznou Adolfa Hitlera, které prodávalo například nakladatelství Naše vojsko, jak jsme upozornili na začátku roku 2017. Šlo o hrnky a trička s obličejem nacistického vůdce. O rok a půl později pak policie došla k závěru, že jejich prodej není protiprávní.

„Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti,“ napsal tehdy mluvčí pražské policie Jan Daněk. Nakladatelství nabízí předměty s Hitlerem dodnes a nabídku rozšířila také o hrnky s podobiznami Reinharda Heydricha, K. H. Franka, Adolfa Eichmanna a dalších nacistických pohlavárů.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme