Amnestovaných vězňů přibývá, někteří se už po pár hodinách znovu vrací za mříže

Amnestie v Česku trvá čtvrtý den, některé věznice už propustily všechny vězně, kterých se prezidentský pardon týká. Někteří z nich se ale za mříže zřejmě znovu brzy vrátí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina amnestovaných vězňů odchází z věznice v Kuřimi | Zdroj: ČTK

Věznice hlásí další a další propuštěné vězně, amnestovaných na svobodě každou hodinou přibývá.

Hotovo mají například věznice na Lounsku v Ústeckém kraji, první vlnu propouštění už mají za sebou i tři káznice na Královéhradecku.

Amnestie ale s posledním propuštěným vězněm nekončí. Čím bude pokračovat, popsal náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Probační a mediální služby Pavel Štern mluvil o recidivě vězňů v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Přijde další fáze zjišťování a promíjení podmíněných trestů, domácího vězení, obecně prospěšných prací a taktéž se budou promíjet kratší tresty, nicméně odsouzení ještě budou zůstávat ve věznici, protože si dosedí své delší tresty.“

Někteří amnestovaní si na svobodě moc dlouho nepobyli. Například třicetiletý muž ze Znojemska si jí užil pouhých jedenáct hodin. Policie ho zadržela poté, co se v opilosti vloupal do restaurace. Skončil tedy znovu v cele.

V Karviné se amnestovaný čtyřiačtyřicetiletý vězeň krátce po propuštění vloupal do domu, kde dříve bydlel. Hlídka městské policie jej dopadla uvnitř domku ve čtvrtek večer silně opilého. Ještě před výslechem proto putoval na záchytku.

V Česku recidivuje až 60 procent odsouzených

Podle ředitele Probační a mediační služby Pavla Šterna se případy recidivy u některých propuštěných daly očekávat. „Samozřejmě při tak velkém počtu lidí, kteří opouštějí výkon trestu, to riziko opakování trestné činnosti je,“ říká Štern.

Jak připomněl, český trestní systém se obecně potýká s vysokou recidivou pachatelů. Za mříže se jich vrací 55 až 60 procent, zejména v oblasti majetkových trestných činů, což je také jeden z důvodů přeplněnosti věznic.

„Příčinami jsou dlouhodobá absence zaměstnání u těchto lidí a jejich vysoká předluženost,“ doplnil Štern.

Střediska Probační a mediační služby podle něj jsou připravená poskytovat amnestovaným vězňům základní informační servis, co dělat v prvních dnech po propuštění, spolupracují také s úřady práce a sociálními kurátory.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme