,Bez prezidenta je Babiš bezvýznamná osůbka,‘ říká Kubera. Premiér ústavní žalobu označil za nesmysl

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš pevně doufá, že poslanci vládního hnutí nepodpoří ve Sněmovně senátní návrh žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Babiš v nedělní Partii televize Prima označil návrh za nesmysl. Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se Babiš bojí, aby neztratil prezidentovu přízeň. Kubera míní, že spojenectví premiéra a prezidenta se stejně rozpadne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš | Zdroj: Úřad vlády ČR

Co se týče ústavní žaloby, jde podle Kubery o „víceméně politické gesto“, o němž i autoři tvrdí, že nemá šanci na úspěch. V Otázkách Václava Moravce v České televizi řekl, že by osobně podpořil spíš žalobu, která by se týkala jednoho prezidentova skutku, žaloba je přitom koncipována jako víceskutková.

Sněmovna projedná návrh ústavní žaloby na prezidenta Zemana. Zákonodárci se sejdou 26. září

Číst článek

„Nevím, proč bychom stále měli mít tady nějaké žaloby, nějaké spory,“ uvedl Babiš. S poslanci ANO o věci ještě nemluvil, hlasují, jak podotkl, podle sebe. „Já pevně doufám, že budou proti, protože je to nesmysl,“ dodal premiér.

Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Nově k případům přibylo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z čela ministerstva kultury.

,V Ústavě není termín‘

Babiš je ale přesvědčen o tom, že ani v případě výměny ministra kultury Zeman ústavu neporušil. „Odvolal pana Staňka, trvalo to nějaký čas, ale v Ústavě není termín,“ řekl. Na počátku průtahů podle Babiše stálo nedorozumění mezi prezidentem a sociální demokracií. Premiér připustil, že chyboval v tom, že si neověřil informaci, že kandidát ČSSD na ministra Michal Šmarda je „těžko akceptovatelný“.

Babiš: Prezident mě v minulosti podpořil, nikdy ho nepodrazím, jak to udělala ČSSD

Číst článek

Pokud by se Šmarda nakonec kandidatury nevzdal, Babiš by, jak řekl, jeho nominaci stáhnul. Předseda vlády uvedl, že pochopil, že by Šmarda vládu rozvrátil. Babiš míní, že s novým ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) bude vycházet navzdory tvrdým oboustranným vyjádřením z minulosti dobře. „Já v podstatě s ním nemám žádný problém, já ho mám celkem rád, on je úplně z jiného těsta, on dokáže mluvit deset hodin o všem a o ničem,“ řekl.

ANO podle předsedy sněmovny za toto hnutí Radka Vondráčka pro žalobu hlasovat nebude. „Přímá volba nějakým způsobem posílila legitimitu a mandát prezidenta. Ačkoliv se formálně Ústava nezměnila,“ řekl v neděli v České televizi Vondráček.

Kubera míní, že jediné, čeho se Babiš bojí, je to, aby neztratil prezidentovu přízeň. „Prezident Andreje Babiše nepotřebuje, Andrej Babiš bez prezidenta je bezvýznamná osůbka,“ řekl v nadsázce Kubera. Spojenectví premiéra a prezidenta se ale podle něj dříve nebo později rozpadne.

Podle Kubery je možné udělat úpravy kompetencí prezidenta v Ústavě tak, aby se změny týkaly příštího prezidenta. „Teď už to v podstatě nemá cenu,“ dodal Kubera. Hlasy pro změnu by se podle něj najít v Senátu mohly, stejně jako pro případnou jednoskutkovou žalobu, která by mohla následovat po současné víceskutkové.

Ústavní žalobou na prezidenta republiky se má dolní komora zabývat ve čtvrtek 26. září. Aby se dostala k Ústavnímu soudu, muselo by pro ni zvednout ruku nejméně 120 poslanců, což není pravděpodobné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme