Arktické počasí už v Česku připravilo o život deset lidí

Mrazy v Česku opět lámou rekordy. Nejchladněji bylo na Horské Kvildě na Šumavě, kde meteorologové naměřili minus 26 a půl stupně Celsia. Na Milešovce byl překonán více než 80 let starý teplotní rekord. Silné mrazy, které už trvají několik dní a v Česku zabily nejméně deset lidí, by měly gradovat v noci na pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská Kvilda na Šumavě

Horská Kvilda na Šumavě | Foto: Daniel Kaifer

"Nejnižší teplota byla v neděli ráno naměřena na Horské Kvildě, minus 26 a půl stupně Celsia. I zde byl překonán teplotní rekord, ovšem stanice měří teprve od roku 1990," řekla Radiožurnálu meteoroložka Marie Odstrčilová.

"Nejnižší teploty byly naměřeny většinou na horách a nebo v horských údolích. Lysá hora minus 21,5 stupně Celsia, Šindelová minus 21,7 stupně Celsia, Churáňov minus 20,9 stupňů Celsia."

Přehrát

00:00 / 00:00

Mrazy překonávají rekordy, říká meteoroložka Marie Odstrčilová

V noci na pondělí přijde teplejší fronta, díky které mrazy poleví. V pondělí by se měly teploty pohybovat kolem minus čtyř až minus osmi stupňů. Meteorologové ale varují před tvorbou ledovky, sněhových jazyků a závějí.

Počet obětí stoupá

Od středy si chladné počasí vyžádalo nejméně deset lidských životů, za víkend bylo umrzlých osm.

Pět obětí - všechny z řad bezdomovců - je hlášeno z Ostravy. Policie je objevila na opuštěných místech a v provizorních příbytcích. Patří mezi ně i jednašedesátiletá žena, kterou objevili policisté v parku v Moravské Ostravě.

"Vysvětlení podal osmapadesátiletý muž, který uvedl, že společně se ženou přebývali několik let v provizorním příbytku a jsou tedy osobami bez domova," popsala ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

"Předchozího dne spolu měli popíjet alkohol a následně usnout v provizorním příbytku. Po probuzení muž zjistil, že je žena mrtvá," vysvětlila Holčáková.

Mrtvého muže dopoledne našli záchranáři i na sídlišti v Praze Bohnicích. "Lékař konstatoval, že k úmrtí muže ve věku 36 let došlo vlivem podchlazení kolem druhé hodiny ranní," potvrdil Radiožurnálu pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Mráz zabíjí nejen u nás. Studená vlna zasáhla v posledních dnech celou Evropu. Turecko sužuje vichřice, která připravila o život šest lidí. V Polsku již hlásí patnáct umrzlých behem 24 hodin.

Artur Kubica, Marika Táborská, Alžběta Rákosová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme