Armáda uctila na Vítkově památku padlých ve válečných konfliktech

Dnešek je věnovaný vzpomínce na padlé ve válečných konfliktech a těm, kteří je přežili, tedy veteránům. Špičky tuzemské armády uctily památku účastníků válek na pražském Vítkově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní pietní akt na Vítkově začal oficiální část oslav založení Československé republiky | Foto: Tomáš Adamec

Šest válečných veteránů bylo při této příležitosti povýšeno do vyšších armádních hodností, osm vysloužilců obdrželo Záslužný kříž ministerstva obrany a dva veteráni čestné odznaky za zásluhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam Dne veteránů vyzdvihl v Ozvěnách dne bývalý průzkumník české mise v Afghánistánu Robert Chudý

Den válečných veteránů se slaví k uctění památky účastníků válek. V České republice byl svátek zaveden před deseti lety, připomíná náčelník Generálního štábu Armády ČR Vlastimil Picek.

„Já to považuji za velice důležitý fakt nejenom pro nás, pro naší generaci, ale především pro mladší generaci, která by si měla neustále připomínat, kolik československých vojáků padlo na různých světových frontách,“ uvedl.

Význam svátku vyzdvihl i jeden z dnes povýšených veteránů, bývalý průzkumník české mise v Afghánistánu Robert Chudý.

„Určitě musíme mít hrdost a musíme doopravdy vzpomenout na ty, kteří bránili naší vlast a padli v vojích za naší svobodu,“ zdůraznil.

Při misi v Afghánistánu novopečený major utrpěl zranění, a jak sám podotýká, armáda se o něj postarala výborně. „Dál pracuji u armády jako občanský zaměstnanec, sloužím u velitelství výcviku Vojenské akademie ve Vyškově,“ dodal Chudý.

Česká armáda má v současné době asi 1800 veteránů z druhé světové války, dalších 17 tisíc vojáků má za sebou účast v novodobých válečných konfliktech v rámci zahraničních misí.

„Je to velice důležité pro nás pro vojáky, ale je to důležité i pro občany České republiky. Víme sami dobře, že v současné době nám bohužel veteránů ubývá, především těch druhosvětových. Je jich málo žijících, těm je potřeba v maximální míře pomáhat. Trošičku mě mrzí ta skutečnost, že někteří naši občané v současné době trošičku podceňují práci stávajících vojáků Armády České republiky, kteří působí v zahraničních operacích a v zahraničních misích,“ vysvětluje Picek.

Zbyněk Zykmund, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme