Astmatiků v celém světě přibývá

Počet astmatiků v České republice každoročně stoupá. Nemoc se nedá zcela vyléčit, její alergické projevy jdou ale potlačit léky. S těmi se dá žít úplně normálně, někteří pacienti bohužel léky vynechávají nebo je po odeznění potíží přestanou brát úplně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

astma

astma | Foto: astmafonds

Počet astmatiků v České republice každoročně stoupá. Nemoc se nedá zcela vyléčit, její alergické projevy jdou ale potlačit léky. Podle psychologa Jiřího Lose z Fakultní nemocnice na Bulovce je ovšem také potřeba pacienta zbavit úzkosti z nemoci, která nejčastěji pramení z malé informovanosti a zhoršuje tak průběh samotné nemoci. "Ono je totiž zcela jasně prokázáno, že úzkost jako psychologický faktor se přímo účastní na rozvoji té choroby, přímo může působit na reakci těch průdušek, proto je důležité se zabývat i těmito věcmi a tím se tomu pacientovi může ulevit."

Podle docenta Petra Pohunka z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze tato nemoc sice nelze zcela vyléčit, dnešní léky ale dokáží potlačit potíže tak, že pacient může vést zcela normální život. "My zatím bohužel neumíme astma zcela vyléčit tím, že je to částečně geneticky ovlivněná choroba. Co umíme a čeho bychom měli současnou léčbou dosahnout, je snížení těch závažnějších forem a zvýšení těch pacientů, kteří sice astma mají, ale jejich život tím astmatem není absolutně ovlivněn, takže pacient o něm vůbec nemusí vědět, s tím, že ráno a večer vezme nějakou inhalaci, minimální, ale jinak vede zcela normální život."

Podle Pohunka si řada lidí své onemocnění zhoršuje tím, že po odeznění potíží přestane brát léky. "Ta zrádná chvilka je v tom, že to zhoršení nepřijde hned po tom vysazení ten den, nebo druhý den, ale třeba za několik týdnů. A ten pacient si vysadí léky, ukončí léčbu a řekne si, nic se neděje, já ty léky nepotřebuju a opak je pravdou. Ten alergický zánět v průduškové sliznici se začne pomalinku rozvíjet a několik týdnů dojde k astmatickému záchvatu."

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme