Atentáty většinu turistů od cesty do Šarm aš-Šajchu neodradily

Zatímco z Egypta se po sobotních teroristických útocích vracejí speciály do vlasti desítky českých turistů, další míří přesně opačným směrem. Zhruba stovka lidí dnes odletěla z Ostravy do letoviska Šarm aš-Šajch, které se před třemi dny stalo terčem krvavých atentátů. České Ministerstvo zahraničí přitom odlet do postiženého turistického střediska nedoporučuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční turisté opuštějí egyptské letovisko Šarm aš-Šajch | Zdroj: ČTK

Cestovní kancelář Exim Tours, která zájezdy organizuje, potvrdila, že asi tři desítky klientů si bezprostředně po neštěstí přály změnit místo dovolené.

Podle mluvčího Exim Tours Jana Koláčného asi 30 turistů chtělo změnit letovisko, na cestě do Egypta ale trvají. Jen pár z nich zrušilo pobyt úplně. "To bylo několik případů, které bych asi spočítal na prstech jedné ruky."

Náhodně oslovení Ostravané turisty, kteří odlétají do letoviska postiženého před pár dny teroristickými útoky, nechápou. "Riskují, já bych se hrozně bála." "Proč tam jezdí? Tam jde o život!" "Já bych tam určitě nejel, za žádnou cenu."

Turisté ale spoléhají na informace cestovní kanceláře, že v oblasti je klid a jejich hotel je 10 kilometrů od místa výbuchů. "Volali jsme v neděli, řekli nám, že tam to vypadá normálně, kam jedeme," potvrdila jedna z klientek této cestovky.

Ministerstvo zahraničí pobyt v egyptském Šarm aš-Šajchu nedoporučuje, i proto, že je tam narušená infrastruktura.

Zatím je těžké odhadnout, kolik Čechů kvůli bezpečnostním rizikům plánovanou dovolenou v Egyptě zruší. Většina lidí podle tajemníka Asociace cestovních kanceláří Oldřicha Freidingera teprve zvažuje další kroky. Je pravděpodobné, že zájem o tuto zemi se na určitou dobu sníží - ale půjde prý jen přechodný a krátkodobý výkyv.

"Čeští turisté chápou realitu současného světa, vědí, že taková událost se může přihodit kdekoliv včetně naší vlasti, a jejich strach postupně ustupuje do pozadí, tak jak se časem uklidní situace."

Na vrácení peněz vzniká klientovi právní nárok jen tehdy, když zájezd zruší sama cestovní kancelář. Pokud účast odřekne sám, může po něm kancelář požadovat stornopoplatky.

Andrea Čánová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme