Babiš představil návrh rozpočtu. Počítá s růstem platů, důchodů i dávek

Rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice. Státní dluh pak na konci roku zůstane na 1,613 bilionu korun. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Praha (Aktualizováno: 16:05 22. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš z ANO

Ministr financí Andrej Babiš z ANO | Foto: Filip Jandourek

Návrhy ministerstva financí jsou ale podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jen reakcí na schválenou nebo připravovanou legislativu.

"To co dnes pan ministr Babiš představil je reakce na z valné většiny schválené zákony, které musí rozpočet zohlednit," uvedl Sobotka na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády.

Babišův návrh státního rozpočtu reaguje pouze na připravované a schválené zákony, tvrdí Sobotka

Číst článek

Rozpočet ale vláda podle Sobotky do konce září schválí a pošle poslancům. Kvůli volbám tak ale podle něj bude muset učinit ještě jednou.

Návrh rozpočtu nyní totiž počítá se zákony, které ještě nejsou schválené a jsou v legislativním procesu. "S volbou nové sněmovny všechny projednávané zákony padají pod stůl. Předpokládám, že rozpočet předložíme do sněmovny znovu po volbách a bude to rozpočet vypracovaný touto vládou," uvedl premiér. Nyní podle Sobotky vládu čeká několikaměsíční debata o struktuře výdajů, diskuse se povede mimo jiné o investičních programech a čerpání evropských peněz.

Důchody by podle návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, což si vyžádá proti letošku navíc 21,6 miliardy korun. Návrh dále počítá s navýšením o 21,8 miliardy korun u platů ve státní sféře. Rozpočet ministerstva obrany by měl stoupnout o 5,4 miliardy na 57,9 miliardy korun.

Zeman pozval Pilného na Hrad. S kandidátem na ministra financí chce mluvit hlavně o rozpočtu

Číst článek

„Myslím si, že ten návrh je dobrý a řeší důležité věci," uvedl ministr financí Andrej Babiš. Návrh počítá s výdaji 1,342 bilionu korun a s příjmy 1,292 bilionu korun.

Problémem při přípravě rozpočtu bylo podle Babiše čerpání evropských peněz. „Pokud resorty avizují nějaké čerpání a jejich odhady nefungují, tak není možné rozpočtovat. Já bych rád rozpočtoval nižší deficit, ale když navrhujeme minus 50 miliard a resorty jsou teď na minus 100 miliard korun, tak je to maximum možného," uvedl Babiš.

Dodal také, že tisková konference je zřejmě jeho poslední veřejné vystoupení v roli ministra financí. Babiše se rozhodl premiér odvolat, nahradit by jej měl poslanec ANO Ivan Pilný.

Návrh rozpočtu již kritizovala opoziční ODS. Navrhovaný deficit 50 miliard korun je podle strany v době hospodářského růstu nepřijatelný. Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek dříve uvedl, že Babiš lže, když tvrdí, že předložil návrh rozpočtu na rok 2018. Ze zákona podle něj vyplývá, že Babiš přijde pouze s limity pro jednotlivé kapitoly, což je spíš pracovní návrh k diskusi.

Rozpočet na letošní rok počítá se schodkem 60 miliard korun. Celkové příjmy představují 1,249 bilionu korun a výdaje 1309 bilionu korun. Loňský rozpočet počítal s deficitem 70 miliard korun, nakonec skončil v přebytku 61,8 miliardy korun.

Státní dluh bude koncem roku 1,613 bilionu

Státní dluh bude na konci letošního roku 1,613 bilionu korun, informoval Babiš. Na konci loňského roku dluh činil rovněž 1,613 bilionu korun. Podle Babiše nynější vláda od konce roku 2013 snížila dluh o 70 miliard korun.

Ministr financí také uvedl, že 14 procent státního dluhu tvoří dluhy s nulovým nebo záporným úrokem. To vyplývá z vývoje v posledních letech, kdy stát prodával dluhopisy právě s tímto výnosem. Investoři tak v řadě případů fakticky státu platí za to, že mu půjčili peníze.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme