Zeman nemá námitky proti Pilnému. Jmenuji ho příští týden, vzkázal

Prezident Miloš Zeman by mohl jmenovat poslance Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí příští týden. Na svém twitteru to napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Pilný je podle expertů zkušený manažer

Ivan Pilný je podle expertů zkušený manažer | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Prezident se podle Ovčáčka seznámil s návrhem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na jmenování Pilného nástupcem Andreje Babiše (ANO) na ministerstvu financí.

„Prezident republiky nemá proti tomuto návrhu námitky. Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden," napsal na svém twitteru Ovčáček.

Předcházet by mu mělo odvolání předsedy hnutí ANO Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády, které Sobotka navrhl Zemanovi 5. května.

Hrad původně avizoval, že se k návrhům vyjádří příští týden. S Babišem i Pilným se chce hlava státu sejít.

Podle hnutí ANO se nyní zklidní situace na politické scéně. Dle Faltýnka Zeman koná, jak má.

Babiš je rád, že Zeman nemá námitky proti jeho nástupci Pilnému. Vládní krize je u konce a dál už nebude otravovat lidi, uvedl.

Oznámení Hradu ocenil na svém twitteru i premiér Sobotka. „Vítám, že Hrad dnes reagoval na moji opakovanou výzvu k dodržování Ústavy, a doufám, že prezident už bude konat v souladu s pravidly," napsal.

Babiš, jehož odvolání Sobotka zdůvodňuje podezřeními z obcházení daní či ovlivňování médií, už počítá se svým odchodem z úřadu. Ve středu Babiš avizoval, že při případné schůzce prezidenta vyzve, ať ho odvolá. Sám odejít odmítá, protože s důvody svého konce nesouhlasí.

Sobotka akceptoval Pilného nominaci ve středu, předtím odmítl návrhy hnutí ANO, podle kterých měli být Babišovými nástupci v čele ministerstva dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Brabec by se měl místo Babiše stát místopředsedou vlády.

Premiér v minulých dnech Zemana vyzýval, aby konal podle Ústavy bez zbytečného odkladu. Řešení vládní krize původně Zeman odkládal kvůli své cestě do Číny. Babiš naznačil, že v čele ministerstva by mohl skončit ke konci května, na což ve čtvrtek odkazoval i Hrad. "Časový rámec je tedy zřejmý," napsal ve čtvrtek Ovčáček.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme