Zeman pozval Pilného na Hrad. S kandidátem na ministra financí chce mluvit hlavně o rozpočtu

Prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne sejde na Pražském hradě s kandidátem na ministra financí Ivanem Pilným z ANO. Mluvit s ním chce především o státním rozpočtu na příští rok. Informoval o tom mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Poslanec a předseda hospodářského výboru sněmovny má v čele resortu nahradit předsedu hnutí Andreje Babiše.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO) | Zdroj: ČTK

„Pan prezident přijme v úterý dne 23. května 2017 v 16.30 hodin na Pražském hradě Ivana Pilného, kandidáta na post ministra financí," uvedl na sociální síti Twitter mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Babiš představil návrh rozpočtu. Počítá s růstem platů, důchodů i dávek

Číst článek

„Pan prezident při jakékoli změně v sestavě vlády hovoří s kandidátem na post ministra nebo kandidátkou na post ministryně. Zajímá se o představy vedení resortu. V tomto případě klíčovým tématem bude státní rozpočet na příští rok," doplnil pro server iROZHLAS.cz Ovčáček.

Zeman již minulý týden prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že nemá námitky proti návrhu premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky na jmenování Pilného novým ministrem financí. Ovčáček poté dodal, že jeho jmenování lze očekávat během tohoto týdne.

Jmenování Pilného bude předcházet odvolání Andreje Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády. Prezident se chce s Babišem sejít, termín zatím Hrad neoznámil.

Babiš v pondělí novinářům řekl, že termín schůzky s prezidentem zatím nezná. „Nevím to ještě. Pan prezident avizoval tento týden, tak čekám na termín," uvedl. Podotkl přitom, že přesný čas, kdy ministerskou funkci opustí, bude záležet na Zemanovi.

Se svým odchodem z vlády šéf ANO počítá. Už dříve řekl, že Zemana vyzve, aby ho odvolal. Sám odejít odmítá, protože s důvody svého konce nesouhlasí.

Návrh na odvolání Babiše Sobotka zdůvodnil podezřeními z obcházení daní nebo ovlivňování médií. Hnutí ANO jako náhradu navrhlo dosavadní náměstkyni ministra financí pro daně a cla Alenu Schillerovou a ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO. Premiér tyto návrhy odmítl. Vyčítal jim přílišnou blízkost k Babišovi či jeho někdejšímu holdingu Agrofert. Pilný tak byl až třetí volbou.

Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme