Babišovi lidé podezírají ministrovu ochranku z pořízení nahrávek. Nesmysl, odmítá její šéf Komorous

Andrej Babiš chce zjistit, kdo pořídil nahrávky jeho schůzek, které tento týden unikly na veřejnost. Jak píše server Neovlivní.cz, jeho lidé už v tichosti rozjeli vyšetřování. Zdroj z Babišova okolí citovaný serverem uvedl, že ministrovo okolí podezírá především jeho ochranku. Šéf ochranné služby Jiří Komorous to však rezolutně odmítá.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Komorous | Foto: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia | Zdroj: Profimedia

Nahrávky z konce loňského roku začala tento týden na sociálních sítích šířit anonymní skupina Julius Šuman, pojmenovaná po důstojníkovi tajné komunistické policie ze svazku na agenta "Bureše" týkajícího se Babiše. A ministr zadal svým lidem, aby zjistili, kdo za skupinou stojí a jak je možné, že ho někdo i přes bezpečnostní opatření nahrál v jeho podniku. "Je to ze Sokolovny. Zjišťujeme, jak se to mohlo stát," potvrdil serveru Neovlivní.cz jeden z Babišových blízkých.

Babiš nahrávky neslyšel a slyšet nechce. Někdo mě sleduje, je to skandální, říká a ukazuje na ČSSD

Číst článek

Ministrovi lidé údajně jako nejpravděpodobnější vyhodnotili únik od jeho tělesných strážců. Od roku 2015 Babiše hlídají příslušníci ochranné služby policie, která spadá pod ministra vnitra a Babišova politického nepřítele Milana Chovance (ČSSD).

Šéf ochranky: Nesmysl

Ředitel útvaru Jiří Komorous však takové informace popřel. "Zásadně to odmítám a je to nesmysl," řekl serveru iROZHLAS.cz.

Detaily však komentovat nechtěl. Není tak jasné, zda jsou jeho lidé přítomni všem schůzkám Babiše, tedy i těm v průhonické sokolovně. "Já se prostě o tom vůbec nehodlám bavit, je to prostě blbost a končíme," utnul Komorous rázně hovor.

Vyjádření mediální skupiny Mafra

Dnes se na internetu objevila pochybná nahrávka, o které nevíme kdo, kdy, kde a na čí zadání ji pořídil a vystupuje v ní jeden z redaktorů MF DNES. I přesto, že neznáme odpovědi na předešlé otázky, musí mediální společnost Mafra chránit svou integritu, a proto se rozhodla s ním okamžitě rozvázat pracovní poměr, vyjádřila se k nahrávkám Zuzana Kuchtová, personální ředitelka mediální skupiny Mafra​.

Babišovi lidé však podle Neovlivní.cz pracují i s verzí, že nahrávky vznikly kvůli sledování novináře MF DNES Marka Přibila, s nímž se na nich ministr baví o chystaných článcích proti svým politickým rivalům.

Policie a tajné služby se o něj údajně zajímaly kvůli možné diskreditaci ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Přibil figuruje v takzvaném případu nahotinky: fotomontáže, na které je Chovanec vyobrazen s nahou dívkou. V kauze měly být nasazeny i odposlechy.

Pracuje se také s verzí, že Babiše odposlouchávala privátní agentura, naopak záznam podle politikova okolí nemohl pořídit nikdo z jeho zaměstnanců, kteří jsou k němu loajální, ani nikdo z aktérů nahrávek, protože ti se mění.

Dvě nahrávky

Útržky z odposlechů se přes sociální sítě šíří od pondělí. V prvním dvouminutovém Babiš mluví vulgárně o ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové, premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a několika novinářích. Na druhé řeší s tehdejším novinářem MF DNES, reportérem a komentátorem Markem Přibilem, materiály proti o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi z ČSSD. „Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok," říká na nahrávce ministr financí.

Oba aktéři dále diskutují například o materiálech proti ministru vnitra Chovancovi. „Teď je otázka, jestli ty vaše věci, jestli s tím nepočkat až na parlamentní volby," říká Babiš. Ministr autenticitu nahrávek nepopřel, bavit se o nich ale odmítá s tím, že je neslyšel.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Deník MF Dnes patří holdingu Agrofert, jenž Babiš do února vlastnil. Kvůli zákonu o střetu zájmů ho však převedl do svěřenských fondů. MF Dnes novináře ze záznamu propustila a ostatní novináři deníku se od jeho chování distancovali.

Sám Babiš popřel, že ovlivňuje materiály v médiích. „Ty nahrávky neznám. Můžu jenom říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Považuji to za špínu a za součást kampaně, která na mě probíhá," řekl ministr.

ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme