Blízko některých českých řek se očekává těžká noc
Obleva a déšť nebezpečně zvedají hladiny řek v Čechách. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, platí na několika místech v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji. Na trojku už vystoupala také Lužnice v jihočeské Bechyni. Na Berounce voda stoupá pomaleji, než se čekalo.
Hladiny některých toků v Plzeňském kraji začaly v pátek večer pomalu klesat, na horních tocích stagnují, ale na dolních tocích voda stále ještě stoupá. Na Plzeňsku na tom bylo zatím nejhůř Stříbro, kde se vylila řeka Mže. Situace by se zde měla ale postupně uklidňovat. Za uplynulé tři hodiny hladina řeky stagnuje a další vzestup se už neočekává. Znamená to, že bezprostřední nebezpečí nehrozí.
Plzeňská zpravodajka Českého rozhlasu Jana Kosová mluví o aktuální povodňové situaci v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
Vážnější situace by ale měla být během nočních hodin na vodní nádrži Hracholusky. Sem se totiž valí padesátiletá voda a ve chvíli, kdy se přehrada začne upouštět, bude to znamenat, že na Plzeň se povalí až dvacetiletá voda. Nejohroženější by tak měla být obec Bdeněves a silnice, která tudy vede.
.
Přímo v Plzni se velká voda nevyhne například zahrádkářské kolonii ve Skvrňanech a dalším okrajovým částem města. V případě vyplavení některých domů má Plzeň připravené ubytovací kapacity – osmnáct míst v městské ubytovně, a kdyby to nestačilo, je možné vyplavené Plzeňany ubytovat i v hotelích, které mají volnou kapacitu.
V Karlovarském kraji dosáhla stavu ohrožení Ohře v Chebu pod přehradou Skalka a v Karlových Varech, kde platí stejná výstraha také pro řeku Teplou. Třetí stupeň je i na Střele v Čichořicích u Chyše a na potoce Bílý Halštrov v Aši. Druhé stupně byly vyhlášeny na horních tocích Ohře a Teplé.
Velká voda ohrožuje i Děčín. Ve městě stoupá nejen hladina Labe, ale i Ploučnice. Voda se už začíná rozlévat na několika místech na Starém Městě. Některé komunikace proto zůstávají uzavřené. V Děčíně se připravují i na to, že v některých částech dojde i k nutné evakuaci obyvatel.
Ve Středočeském kraji dál stoupá Berounka, i když pomaleji než se čekalo. Její hladina zatím zůstává těsně pod hranicí třetího stupně. V Berouně je stále suché autobusové nádraží, které mělo být podle původních předpovědí zaplaveno už odpoledne.
Níž po proudu Berounky v Černošicích ovšem tak dobrá situace není. Černošičtí počítají s tím, že dnes v noci voda zaplaví všechny chatové oblasti i v okolí, a protože mezi chatkami bydlí někteří lidé i trvale, mají místní strážníci i dobrovolní hasiči před sebou velmi náročnou noc.
V Ústí stavějí hráz a čekají osmimetrovou hladinu
V Ústí nad Labem rozvodněná řeka zalila hlavní tah mezi Děčínem a Prahou. Silnice je stále uzavřená. Probíhá zde rekonstrukce ulice.
Náměstek primátora Ústí nad Labem Jan Řeřicha mluví o aktuální situaci ve městě v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Na povodeň se Ústí připravuje. Hladina Labe je na 630 centimetrech do neděle by se ale měla zvednou k osmi metrům. Na Střekovském nábřeží,což je nejohroženější část města, proto v pátek v podvečer začali stavět protipovodňovou hráz.
„Máme zhruba spočítáno, že by to mělo trvat 12 až 14 hodin. Nebudeme tentokrát stavět celou, máme to jen do jednoho metru a v druhém kole by se to případně dostavělo výš – podle stavu vody,“ upřesnil ředitel městských služeb Miroslav Štráchal, jak dlouho bude stavba trvat.
Letošní povodně jsou první příležitostí pro výstavbu této mobilní hráze. Měla by udržet až deset metrů vysokou hladinu.