Blokády v Evropské komisi

Ministerstvo zahraničí se odpoledne oficiálně obrátilo na Evropskou unii kvůli rakouským blokádám českých hranic. Dopis je určený komisaři pro rozšíření Günterovi Verheugenovi, právě ten považuje podle ministra zahraničních věcí Jana Kavana návrh za legitimní. Evropská komise už dopis obdržela, její mluvčí ale odmítl jakkoliv komentovat jeho obsah a možné reakce Evropské komise.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žádost obsahuje statistiku s údaji o délce blokád, počtu kamiónů, které byly blokádou ovliněny, i první odhady škod. Konzultace by měly probíhat „co možná nejdříve", mohlo by to být už příští týden. Ministerstvo neočekává podle svého mluvčího Aleše Pospíšila vyřčení nějakého verdiktu o vině či nevině, ale hledání řešení, které bude přijatelné pro obě strany. Cílem ministerstva je zprůchodnění česko-rakouské hranice a obnovení dobrých vztahů mezi ČR a Rakouskem.

Podle nejmenovaného zdroje z Evropské komise se českou žádostí o pomoc bude zabývat právní oddělení. Dalo by se prý například posoudit, nakolik je porušována zásada volného pohybu zboží mezi EU a ČR obsažená v Evropské dohodě mezi Unií a ČR.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme