Rozklad demokracie nebolí hned, zatím jsme v anestezii, říká signatář Charty 77 Doležal

Komentátor, publicista a vysokoškolský pedagog Bohumil Doležal byl před revolucí disidentem a signatářem Charty 77. O aktuálním stavu české politiky říká, že je tu „svinčík, jaký tady ještě nebyl“, a obává se o zdejší demokracii. Doležal byl hostem pořadu Osobnost Českého rozhlasu Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to vlastně takový doklad toho, jak skandální je stávající situace. Tady bude předseda a místopředseda vlády přesvědčovat prezidenta, že musí udělat to, co podle Ústavy má udělat,“ komentuje Doležal nadcházející schůzku tří politiků k odvolání ministra kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Výsledek schůzky je podle Bohumila Doležala důležitý z několika důvodů. Pokud si prezident Miloš Zeman prosadí svou, vyklidí se tak další pole pro jeho svérázný výklad ústavy. A podstatné je prý také to, že ve hře jsou dva velmi důležité resorty – ministerstva zahraničí a vnitra (obě v gesci ČSSD).

ČSSD a lepší osud

Doležal si myslí, že by měl šéf ČSSD Jan Hamáček takzvaně bouchnout do stolu, ale v této roli si ho dovede jen velmi těžko představit.

„Sociální demokracie je strana s nesmírně důstojnou tradicí, která si zaslouží lepší osud, než teď má. Bohužel v posledních letech dělá všechno pro to, aby se úplně zničila,“ říká publicista.

Podstata problému

K probíhajícím protestům proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiéru Andreji Babišovi (ANO) Doležal podotýká, že organizátoři akcí zužují své projevy na věci, které nejsou hlavní podstatou problému. Obává se proto, že postupný rozklad demokracie tak může uniknout protestujícím i politikům.

Nemyslí si, že by si demonstranti merita věci nevšimli, „ale mluvit o tom, že někdo krade, je daleko atraktivnější než mluvit o tom, že nebudeme mít demokracii... To bude lidem vadit, až když bude pozdě. Rozklad demokracie nebolí hned. Je to jako když se pacient probudí z anestezie a zjistí, že nemá ruce a nohy. Zatím je to jen taková anestezie,“ uzavírá.

Barbora Tachecí, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme