Britští úředníci pokračují v kontrolách na letišti

Na práci britských konzulárních úředníků na pražském ruzyňském letišti budou znovu dohlížet členové Českého helsinského výboru. Kontroly cestujících do Velké Británie byly obnoveny kvůli zvýšenému počtu žadatelů, zejména Romů, o azyl ve Spojeném království. I když první den působení Britů na letišti nebyl nikdo z cestujících odmítnut, opatření se nelíbí ani Helsinskému výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeho pracovníci se podle zástupce ředitelky Petra Bílka objeví na letišti zítra. Jak dále uvedl, Český helsinský výbor po středě situaci znovu vyhodnotí a podle vlastního návrhu vybere další den, kdy bude kontrolám na letišti přihlížet. "Myslím, že to nebude problém," dodal.

Kontroly se nelíbí také Romům - ti jsou nejčastějšími žadateli o azyl. Prezidenta Mezinárodní romské unie Emila Ščuku neuspokojuje ani chystané přihlížení členů Českého helsinského výboru. Podle vlastních slov jej považuje jen za "nálepku" bez možnosti zasáhnout.

Zavedení kontrol pro vstup do země je výsostným právem každé země. Soudí poslanec Paralamentu Zdeněk Škromach. Předseda výboru pro sociální politku a zdravotnictví rovněž připustil, že ani rozhodnutí jiné země, například Kanady, zavést podobné kontroly by vládě nevadilo.

Britové budou o výsledcích kontrol na Ruzyni informovat až příští týden. Podle mluvčího britské ambasády Zbyňka Havránka, se údaje o počtu českých občanů, kterým imigrační úředníci neumožnili vycestovat, zveřejní až s časovým odstupem. Britové se souhlasem české vlády obnovili předsunuté kontroly na Ruzyni včera ráno. Do včerejšího odpoledne zatím kontrolami prošli všichni cestující, kteří odlétali na britské ostrovy.

Markéta Kaclová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme