Byla to oficiální cesta, říká předseda KSČM Filip o své návštěvě Moskvy

Místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf KSČM Vojtěch Filip považuje svoji cestu do Moskvy za oficiální. Filip to řekl v reakci na to, že se poslanci od jeho návštěvy ruské metropole distancovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Poslanecké sněmovny ČR Vojtěch Filip | Foto: CC BY-SA 3.0, David Sedlecký

Filip letěl do Moskvy na pozvání místopředsedy Státní dumy Sergeje Železňaka. Ten je po anexi Krymu na seznamu osob, které jsou v Evropské unii a USA označeny za nežádoucí.

Poslanci si ve středu odsouhlasili, že s cestou Filipa do Ruska nesouhlasí a že tam předseda KSČM dolní komoru nereprezentuje. Poukazovali mimo jiné na to, že o návštěvě nejednal organizační výbor sněmovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda KSČM Vojtěch Filip na Radiožurnálu mluvil o své cestě do Moskvy

Filip to vidí jinak. Staví na tom, že měl cestu oficiálně schválenou od šéfa sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). „Byla rozhodnuta předsedou Poslanecké sněmovny v jeho kompetenci,“ řekl Filip.

Hamáček to přiznává, podle jeho vyjádření pro server aktuálně.cz to však bral tak, že Filipovi schvaluje individuální cestu.

Filip to podle svých zase pojímal tak, že sice odjíždí sám, ale s úkoly, s nimiž tam měla jet dříve plánovaná, ale pak odložená širší poslanecká delegace.

Do Ruska prý odjel s tím, že si jede pro informaci, která ho zajímala a kterou pak sdělí v České republice. Železňak ho prý informoval o tom, že ani kvůli sankcím uvaleným na Rusko nehrozí, že by se přestaly financovat už dříve dohodnuté projekty mezi českou a ruskou stranou.

Delegace z EU prý Železňak přijímá

O usnesení sněmovny se prý Filip dozvěděl až v Moskvě a Železňakovi o něm řekl. Místopředseda Státní dumy to prý respektoval. V tom že se setkává s člověkem, jehož se dotýkají sankce EU, Filip vážný problém nevidí.

„Ta sankce vůči panu místopředsedovi Státní dumy je, že nemůže vyjet, ale že by nepřijímal zahraniční delegace, to jsem neviděl, protože jich tam měl na seznamu mnoho, včetně europoslanců, včetně zástupců z dalších zemí Evropy,“ tvrdil Filip.

Vedení sněmovny nicméně s postojem Filipa k cestě do Ruska nesouhlasí, potvrdil jeden z jejích místopředsedů Petr Gazdík z TOP 09 a Starostů.

„Nesouhlasím s panem místopředsedou Filipem, že tam byl vyslán jako oficiální zástupce Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k tomu, aby jednal s panem Železňakem. Jednak proto, že se sněmovna v době, kdy tam odletěl, usnesla na něčem úplně jiném, a jednak si nemyslím, že mu k tomu pan předseda Hamáček dal mandát,“ řekl Gazdík.

Dodal, že až se šéf sněmovny Hamáček vrátí ze zahraničí, zeptá se na důvody schválení Filipovy cestu do Ruska.

Jana Čermáková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme