Od obhajoby jsme věděli, kde je Babiš mladší. Interpol to jen ověřoval, uvedl žalobce z kauzy Čapí hnízdo

Policie nemusela pátrat po tom, kde se nachází stíhaný Andrej Babiš mladší. Informaci o jeho pobytu kriminalistům vyšetřujícím kauzu Čapí hnízdo podle dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha sdělila obhajoba. Šaroch potvrdil, že v případu se angažoval Interpol. Pouze však ověřoval informaci od obhájců.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Jaroslav Šaroch a policista Pavel Nevtípil (vlevo) v Poslanecké sněmovně

Státní zástupce Jaroslav Šaroch (vpravo) a vyšetřovatel Pavel Nevtípil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kriminalistům se dosud Babiše juniora kvůli dotační kauze nepodařilo nechat vyšetřit odborníkem ani vyslechnout, pobývá totiž ve Švýcarsku. Jak nyní Šaroch potvrdil serveru iROZHLAS.cz, zprávu o tom, kde přesně je, vyšetřovací tým dostal po zahájení trestního stíhání. „Informace byla od obhajoby,“ řekl státní zástupce serveru iROZHLAS.cz.

Lež. Můj otec překročil červenou čáru, stojí v mailu podepsaném Babišem ml. Novináře žádá o spojení s policií

Číst článek

Na přesné datum si však již Šaroch nevzpomněl. „To z hlavy nevím, určitě to ale bylo obvinění,“ doplnil. Policie zahájila trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo loni v říjnu.

Server iROZHLAS.cz informaci ověřoval, protože premiér Andrej Babiš opakovaně tvrdil, že obhajoba s policií komunikuje a údaj o pobytu jeho syna jí sdělila. „Česká policie ví, kde se můj syn nachází, advokáti s ní spolupracují a není tam žádný problém,“ řekl například ve středu.

Pátral i Interpol

Zastupitelství přitom tento týden zveřejnilo, že po Babišovi mladším pátral Interpol. Podle Šarocha však pouze potvrzoval pravdivost údajů od obhajoby. „Interpol ověřoval informace,“ uvedl státní zástupce.

Obhajoba Babiše juniora tvrdí, že se kvůli duševní nemoci nemůže účastnit trestního řízení. Premiér Babiš přiblížil, že jeho syn trpí schizofrenií. Babiš junior to pak označil za lež.

České policii tak zřejmě nezbude nic jiného než Švýcary kvůli vyšetření premiérova syna požádat o právní pomoc, jak nepřímo potvrdil státní zástupce Šaroch. Situaci jí ztěžuje fakt, že premiérův syn nemá české, ale jen švýcarské občanství, jak potvrdil Babiš starší.

Pečlivě připravená kampaň, prohlásil premiér Babiš. Na dotazy novinářů znovu neodpověděl

Číst článek

„Pokud není možné, aby se obviněná osoba dostavila k vyšetření v České republice, v úvahu přichází žádost o právní pomoc toho státu, kde je, k vyšetření stavu tam,“ uvedl státní zástupce Šaroch. Jak už dříve potvrdil, jako o jedné z možností, jak pokračovat, uvažuje o rozdělení případu.

Údajný únos

Jiný policejní útvar přitom na přelomu loňského a letošního roku prověřoval informaci, že premiérův syn byl unesen na Ruskem anektovaný Krym. Babiše mladšího tam odvezl podnikatel a zaměstnanec holdingu Agrofert Petr Protopopov. Premiérův syn v reportáži serveru Seznam Zprávy tvrdí, že ho tam vzal proti jeho vůli a že se ho bojí.

Sám podnikatel v rozhovoru deníku Právo řekl, že Babišovi juniorovi nic špatného neudělal. Kvůli případu podle svých slov vypovídal na policii. „Andy ve své špatné chvilce napsal do Kriminalistického ústavu e-mail, že jsem ho na Ukrajinu unesl. Takže zatímco já jsem seděl v Bartolomějské na výslechu, on byl v Krivém Rogu se svou přítelkyní,“ řekl deníku Právo.

Úřední záznam o údajném únosu syna Andreje Babiše z ledna 2018. | Zdroj: Police ČR

Kriminalisté nakonec prověřování ukončili s tím, že žádný trestný čin se nestal. Podle úředního záznamu, který získal server iROZHLAS.cz, se spokojili se zaslanou fotografií Babiše juniora a aktuálního vydání novin. Policie však tvrdí, že v případu dělala více, co konkrétně, ale nepřiblížila.

Nemá čas

Server iROZHLAS.cz se snažil zeptat na podrobnosti, ředitel pražské policie Jan Ptáček ale od středy nezvedal telefon. Na SMS zprávu ve čtvrtek reagovala pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. „Pan ředitel se v těchto dnech velmi intenzivně připravuje na nadcházející bezpečnostní opatření v souvislosti s oslavami 17. listopadu, kterému bude velet, a z pochopitelných důvodů se vám proto nebude osobně věnovat,“ uvedla.

Policie a státní zastupitelství na pátek svolaly ke kauze Čapí hnízdo a údajnému únosu Babiše mladšího tiskový brífink.  

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme