Černí baroni se dočkají odškodnění

Černí baroni, tedy členové Pomocných technických praporů nasazení v padesátých letech do táborů nucených prací nebo vojenských báňských oddílů, budou odškodněni. Rozhodla o tom vláda s tím, že za každý měsíc pobytu v táboře získají 625 korun. Hlavní podmínkou je, že tam strávili nejméně jeden rok. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského toto nařízení ale začne platit až za několik měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důlní štola | Foto: Hornické muzeum Příbram

"Vláda posunula datum účinnosti s ohledem na to, že pro ty lidi může být obtížné s takovým odstupem si opatřit všechny doklady a prokázat to, takže počítáme, že to nařízení se začne uplatňovat až 1. září a je tedy čas na to, aby si všichni mohli pro ministerstvo obrany, které to bude realizovat, připravit podklady. Žádosti bude nutno podat nejpozději do 30. března 2003. Po tomto termínu už nebude možné o toto odškodnění žádat", informoval vicepremiér Rychetský.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Rychetský o odškodnění členů PTP

Nezanedbatelná část "pétépáků" prožila svou vojnu v dolech. Například František Brouček z Plzně strávil nedobrovolně přes tři roky v kladenských dolech. Že by se mohl dočkat náhrady za útrapy vítá. "Ty roky, které jsme tam strávili, by měly být nějakým způsobem napraveny formou odškodnění, i když ty peníze nejsou všechno, ale je to takový dobrý pocit, že společnost přeci jen na něho nezapomíná."

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme