Češi jsou největšími kuřáky marihuany v Evropě

Nejoblíbenější drogou v Evropě je konopí. Konstatuje to dnes zveřejněná zpráva Evropského monitorovacího střediska pro drogy. Ta také řadí v konzumaci marihuany na první místo mladé Čechy. Znamená to, že novela trestního zákona, která kriminalizuje drobné uživatele konopí, se zřejmě minula účinkem. Ve spotřebě takzvaných tvrdých drog jsme ale na tom většinou lépe než jiné země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marihuana | Foto: Marihuana galery

Jedním z hlavních poselství této zprávy je vzrůstající spotřeba kokainu, zejména v západní Evropě. Naštěstí se to netýká České republiky. "Jisté náznaky rozšiřování kokainu i v Čechách jsou, ale zdaleka nedosahujeme takových hodnot, jako je tomu v západní Evropě," upřesnil Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy.

V Česku se snižuje konzumace heroinu a na nízké úrovni je i vznik nemocí související s injekční aplikací drog. "V České republice je velmi nízký výskyt infekce HIV mezi injekčními uživateli drog, daleko pod průměrem Evropské unie. V České republice je, i když vyšší než u HIV, přesto relativně nízký výskyt dalších infekcí, jako je žloutenka typu B, žloutenka typu C," doplnil Mravčík.

U nás je také relativně rozvinutá síť na pomoc drogově závislým. V kontaktu s těmito zařízeními je šedesát procent problémových uživatelů drog. Roste také dostupnost substituční léčby, tedy podávání látek pod lékařským dohledem, které drogy nahrazují.

Lucie Weissová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme