Češi při sportování v zahraničí mnohdy přeceňují své možnosti. Častěji se ale nechávají připojistit

Stále více Čechů volí aktivní dovolenou. Pobyt v cizině si zpestřují například lezením po skalách, vysokohorskou turistikou nebo jízdou na raftech. Ne vždy ale správně odhadnou své možnosti a jejich dovolená může skončit špatně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

paragliding, tandemový seskok

paragliding, tandemový seskok | Foto: Eva Rajlichová | Zdroj: Český rozhlas

Pojišťovny ovšem v posledních třech letech zaznamenaly téměř patnáctiprocentní nárůst klientů, kteří se před odjezdem do zahraničí nechali připojistit na rizikové sporty.

Několikrát do roka jezdí za sportem do zahraničí i Jakub Turek. Nejčastěji se věnuje horolezectví, podniká ale také vysokohorské túry a jezdí na vodu.

„Horolezectví je trošku nebezpečný sport, ale úplně nejhorší, co jsem kdy viděl, byl úraz na sjezdovce ve Vysokých Tatrách, kdy trvalo poměrně dlouho, než byl ten člověk zachráněný,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Martina Spěváčková zjišťovala, jaký je zájem českých turistů o připojištění rizikových sportů

Aktivní odpočinek namísto ležení na pláži je v posledních letech stále oblíbenější. Kromě běžných sportů si Češi zpestřují dovolenou i různými adrenalinovými zážitky.

„Lidé hodně pracují a pak se potřebují rychle zrelaxovat. Adrenalinové zážitky jim přinášejí rychlejší odreagování se od práce,“ vysvětluje psycholožka Vladimíra Fořtová.

Při posouvání svých hranic ale lidé mnohdy přecení své síly. Ročně zemře v cizině při provozování nějakého adrenalinového sportu kolem třiceti až čtyřiceti Čechů. Na možné riziko je nutné myslet včas, a to i při sjednávání pojištění.

Zeptat se na konkrétní sport

„Pojišťovny rozlišují běžné sporty, které bývají součástí základního pojištění, pak sporty, které jsou rizikové a je třeba je připojistit, a potom sporty, které jsou v podstatě nepojistitelné. Mezi sporty, které je třeba připojistit patří zejména vysokohorská turistika a veškeré vodní sporty,“ upozorňuje mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

Mezi nepojistitelné sporty podle ní patří hlavně ty spojené s létáním jako tandemové seskoky, letecká akrobacie nebo lety na rogalu. Připojistit je nutné například vysokohorskou turistiku a vodní sporty.

„Doporučuji klientům, pokud si budou sjednávat pojištění, informovat se na konkrétní sport, který chtějí provozovat,“ dodává mluvčí. Pro sportovce ale pojištění mnohdy představuje problém. Některé sporty, které jsou podle nich bezpečné, totiž pojišťovna vyhodnotí jako rizikové.

Rafting | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Přitom podle Turka je dnes už tak dobré vybavení, že horolezecké trasy, které byly před padesáti lety jen pro světovou horolezeckou špičku, běžně zlézají rekreační sportovci.

On sám jako horolezec vyřešil pojištění svého zahraničního sportování trochu neobvyklou cestou. „Většina lidí, kteří takovéhle věci dělají trošku častěji, to řeší tím, že vstupují do různých spolků, které to mají jako celoroční pojištění. Paradoxní je, že většina lidí v České republice, kteří se pojišťují takhle dlouhodobě, se nepojišťuje u Českého horolezeckého svazu, ale u rakouského Alpského spolku,“ vysvětluje Turek.

Pojištění u rakouského spolku považuje za jednoznačně finančně výhodnější. Loni zahynulo v zahraničí celkem 385 Čechů. Oproti roku 2011 to bylo téměř o třicet méně.

Martina Spěváčková, krw, Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme